Albania

Ministri i Jashtëm i Bahreinit akuzon Katarin se nuk po tregon asnjë iniciativë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve

Ministri i Jashtëm i Bahreinit, Abdullatif Al Zayani, akuzoi autoritetet e Katarit  se nuk kanë bërë përpjekjet e duhura për të rivendosur marrëdhëniet dypalëshe pas nënshkrimit të një marrëveshje për të rinisur lidhjet diplomatike.

Al Zayani tha se autoritetet e Katarit nuk kanë arritur t’i përgjigjen ftesës së Ministrisë së Jashtme të Bahreinit për bisedime dypalëshe që synojnë zgjidhjen e çdo çështjeje të pazgjidhur.

Al Zayani i bëri këto komente në përgjigje të një pyetje të paraqitur nga kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme, të Mbrojtjes dhe Sigurisë Kombëtare të Këshillit të Përfaqësuesve Mohammed Ibrahim Al Sisi Albuainain.

Si rezultat, Katari qëndron në shkelje të marrëveshjeve të arritura me disa shtete arabe në fillim të janarit që kërkonin të zgjidhnin mosmarrëveshjen e gjatë të Gjirit, tha ministri i jashtëm i Bahreinit.

Më 5 janar, udhëheqësit e Gjirit Persik nënshkruan një marrëveshje që kërkonte të rregullonte lidhjet midis Katarit dhe disa vendeve në rajon të cilët prishën marrëdhëniet diplomatike me Dohan në vitin 2017 mes pretendimeve se qeveria e Katarit falënderoi dhe sponsorizoi grupet terroriste.

Anëtarët e bashkësisë ndërkombëtare, përfshirë Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara, e mirëpritën marrëveshjen .

BalkanWeb

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7