Albania

MONTREAL – Trudeau: Marrëveshje për vaksinën e parë kanadeze antiCOVID-19

MONTREAL, 23 tetor /ATSH-AFP/ – Kryeministri kanadez, Justin Trudeau njoftoi sot një marrëveshje me grupin farmaceutik “Quebec Medicago” për të siguruar deri në 76 milionë doza për vaksinën e tyre kandidate kundër COVID-19, e para e prodhuar në Kanada.

“Kur një vaksinë të jetë gati, Kanadaja do të jetë gjithashtu”, tha ai në një konferencë për shtyp.

Otava do të investojë deri në 173 milionë dollarë kanadezë (111 milionë euro).

Kanadaja tashmë ka nënshkruar marrëveshje me kompanitë farmaceutike amerikane “Novavax”, “Johnson & Johnson”, “Pfizer” dhe “Moderna”, si edhe me atë franceze “Sanofi”, britanike “GSK” dhe suedezo-britanike “AstraZeneca”.

Në total, qeveria kanadeze shpjegoi se mund të marrë deri në 358 milionë doza për vendin me 37 milionë banorë./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Goodbye, Dad Buba Diop. Thanks to you, I lived the most memorable tournament of my childhood
Nuno about 2:1 with Arsenal: We played amazing, very proud. Jimenez recovered
Arsenal scored 13 points in 10 opening matches - the worst result in 39 years
West Brom can be bought by us investors. The Chinese owner of the club wants 150 million pounds
Lampard on Mourinho's words about ponies: You have Kane, Son, bale and alli. We are all fighting to win the Premier League
Mourinho on winning the Premier League: Tottenham are not in the race, because we are not a horse, but a pony
Laurent Blanc: I will return to football, but in children's. Now coaches are being asked to increase the cost of players, I don't like it