Albania

Një javë pas vrasjes së mësuesit, kërcënohet kryetari i Bashkisë në Francë: Do të presim kokën

Ministri i Brendshëm francez i ka kërkuar autoriteteve të marrin masa mbrojtëse për të siguruar mbrojtjen e kryebashkiakut të Bron, afër Lyon.

Ai ka marrë kërcënime për jetën e tij me mbishkrimin “Jeremy Brod, ne do t’ju presim kokën”.

Brod postoi në llogarinë e tij në Twitter mbishkrimet kërcënuese të gjetura në mure të enjten në mëngjes. “Këto kërcënime të shkruara janë jo karakteristike, por nuk më bëjnë përshtypje. 

Nuk kam frikë dhe nuk dorëzohem. Ashtu si policia dhe zjarrfikësit, edhe ne zyrtarët e zgjedhur lokalë jemi vazhdimisht viktima të dhunës në rritje. Kjo situatë nuk tolerohet më ”, shkruan ai krah fotove.

Sipas mediave lokale në Lyon, kryetari i bashkisë dhe autoritetet lokale të policisë po marrin kërcënime për jetën e tyre pas një operacioni kundër trafikut të drogës që ndodhi në qytet disa ditë më parë.

Ministri i Brendshëm francez Gerald Dharmaine shkroi në Twitter se ai ofron mbështetjen e tij kryetarit të bashkisë dhe zyrtarëve të tjerë të kërcënuar.

Policia franceze nuk ka bërë zyrtarisht ndonjë njoftim në lidhje me incidentin por sipas mediave franceze ata po hetojnë çështjen.

Më 16 tetor, një çeçen 18-vjeçar i preu kokën mësuesit të historisë Samuel Pati pranë shkollës së tij pasi u tregoi studentëve të tij skica të profetit Muhamed gjatë një ore të fjalës së lirë.

Football news:

Robertson about VAR: We just want consistency. The same mistakes are made
In the USSR, only football was hotly debated. In 1947, writer Steinbeck and war photographer Capa traveled around the Union and went to a match in Georgia
Joan Laporta: Barcelona and the Champions League are a shattered success story. I want to return the club to the top of world football
Cavani apologized for the word Negrito on instagram: I am against racism. The last thing I wanted to offend anyone
Loew will lead the German national team at the Euro
Klopp on van Dijk: His knee doesn't look good, but it looks good for the knee that was recently operated on
Pirlo does not discuss tactics with Juve players. Interesting and Kolisevski do not understand their problems on the field (Corriere della Serra)