Albania

Pas shumë vitesh ndriçohet tuneli i Shkopetit

TIRANË, 17 maj/ATSH/ Tuneli i Shkopetit në aksin Burrel-Milot, i ndërtuar prej vitit 1953, tashmë është ndriçuar.

Bashkia e Matit publikoi sot një video me pamje nga tuneli i ndriçuar, në bashkëpunim me ”Kurum” që ka me koncesion hidrocentralet e Ulëzës e Shkopetit.

Dy vjet më parë në sajë të garantimit të sigurisë maksimale për udhëtarët në të gjithë akset e vendit, ARRSH ndërhyri edhe në tunelin e Shkopetit dhe pjesën tjetër të aksit.

Në kuadër të këtij investimi u vendosën rreth 70 ml barriera metalike mbrojtëse në të dyja hyrjet e tunelit.

Ky tunel u ndërtua në vitet ’50, ku në atë kohë rruga ishte rrëzë shkëmbit, pak metra larg digës aktuale të hidrocentralit të Shkopetit. Nga kjo rrugë shfaqet një panoramë mjaft e bukur e natyrës së krahinës së Matit. /a.a/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Smertin recalls Euro 2004: he almost fought in the joints, defended against the young Cristiano and understood the excitement of the Bridge
Gareth Southgate: We shouldn't be football snobs. In matches with top teams, diversity is important
Leonid Slutsky: I am still sure that the Finnish national team is the outsider of our group. They were very lucky against Denmark
I'm not a racist! Arnautovic apologized for insulting the players of the national team of North Macedonia
Gary Lineker: Mbappe is a world-class star, he will replace Ronaldo, but not Messi. Leo does things that others are not capable of
The Spanish fan has been going to the matches of the national team since 1979. He came to the Euro with the famous drum (he could have lost it during the lockdown)
Ronaldo removed the sponsored Coca-Cola at a press conference. Cristiano is strongly against sugar - does not even advertise it