Albania

Pasaportat e vaksinimit, Von der Leyen: Gati brenda tre muajve, disa shtete skeptike për sistemin

Certifikatat e vaksinave brenda Bashkimit Europian mund të jenë gati për t’u përdorur brenda tre muajve, kështu deklaroi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen gjatë samitit virtual të liderëve të unionit.

Pasaporta e vaksinimit do të jetë funksionale për ata persona që kanë marrë dozën e vaksinës, kanë një test negativ PCR ose që tashmë kanë krijuar antitrupa.

E ndërsa shtetet jugore të Evropës sikundër Greqia dhe Spanja e mbështesin fort një ide të tillë çka sipas tyre do të ndihmonte në rimëkëmbjen e ekonomisë, vendet veriore sikundër Gjermania janë skeptike nëse ky sistem do të funksiononte.

Ndërkohë në shtetin fqinj prej ditës së premte kanë nisur të jepen certifikata digjitale vaksinimi. Qytetarët që kanë marrë dy doza të vaksinës kanë të drejtë  të tërheqin një certifikatë digjitale, për të cilën mund të aplikojnë përmes faqes zyrtare të qeverisë.

Gati 40,000 certifikata të vaksinimit u lëshuan brenda 24 orëve nga fillimi i funksionimit të platformës ditën e premte. Greqia renditet në vendin e 12-të midis 27 vendeve të BE-së për sa i përket vaksinimeve për 100 banorë.

Football news:

Benzema scored in the 7th La Liga match in a row and is second only to Messi in the list of scorers
Benzema snapped a run of 9 clasicos without a goal in La Liga. He has 19 (10+9) points in 36 matches against Barca
Benzema's heel scored for Barcelona after Vazquez's cross
Pioli on the removal of Ibrahimovic: Zlatan said that he did not insult the referee, did not show disrespect
Football on Ren TV is our childhood. 90s, Premier League, young Elagin, Beckham and Sulscher
Messi holds the 45th clasico. He repeated the record of Ramos
Tuchel on 4-1 with Crystal Palace: Chelsea had a great first half-hour. We were hungry and aggressive