Albania

Peja përforcohet me amerikanin Walton

Peja ka vazhduar ta përforcojë ekipin për pjesën e mbetur të stinorit në Superligën e Kosovës.

KB Peja ka angazhuar fundorin amerikan A.J Walton, të cilin e ka zyrtarizuar të enjten.

Në njoftimin e ekipit pejan, thuhet se Walton është përforcimi më i ri dhe i fundit për këtë edicion, sa i përket lojtarëve të huaj.

Walton ka një karrierë të pasur në basketbollin evropian pasi ka luajtur në kampionatet e Polonisë, Sllovakisë e Çekisë.

30-vjeçari i gjatë 184 centimetra, së fundi ka qenë pjesë e ekipit polak Astoria Bydgoszcz kurse karrierë ka bërë edhe te skuadrat si Asseco Gdynia, AZS Koszalin, BK Iskra Svit e BC Kolin.

Football news:

While you were sleeping, the Super League appeared. The shortest possible retelling
UEFA will soon announce whether the Champions League and Europa League will be completed this season. In social networks there were rumors about the suspension of tournaments
In football revolution-live online 🚨 Super League starts in August, wait for the matches in the middle of the week
FIFA: We can only express our disapproval of the creation of a closed European league
Agnelli left the post of head of the Association of European Clubs. All 12 clubs of the founding clubs of the Super League have also left
The start of the Super League is scheduled for August. 20 clubs, matches in the middle of the week, clubs will be able to play in the national championships
Agnelli resigns as head of the Association of European Clubs. The participants of the Super League scored for an emergency meeting-they supported UEFA