Albania

Për t’u ditur: Pesë problemet që bananet e zgjidhin më mirë se ilaçet

Përveç vlerës ushqyese, hulumtimet tregojnë se ky frut është shumë i efektshëm në eliminimin e shumë problemeve për të cilat zakonisht përdorim ilaçe.

Gazrat e stomakut dhe kapsllëku

Bananet përmbajnë pektinë, e cila përshpejton tretjen dhe inkurajon eliminimin e toksinave të rënda nga trupi. Përveç kësaj, ato veprojnë si një probiotik dhe stimulojnë punën e zorrëve.

Të gjithë këta faktorë stimulojnë tretjen dhe zvogëlojnë fryrjen e barkut, dhe fibrat e bananes veprojnë si një laksativ natyral në rastet e kapsllëkut.

Stresi

E quajnë atë sëmundje të epokës moderne, sepse vazhdimisht ka një ndikim të madh në shëndetin e përgjithshëm. Një nga problemet që shkakton stresi është diarreja, kryesisht për shkak të rënies së niveleve të kaliumit në trup.

Bilanci mund të vendoset duke konsumuar banane që përmbajnë një nivel mjaft të lartë të mineralit të përmendur, si rezultat i të cilit zemra punon normalisht, dërgon sasi të mjaftueshme të oksigjenit në tru dhe rregullon sasinë optimale të ujit në trup.

Presionin e gjakut

Dihet që marrja e lartë e natriumit dhe kripës dhe marrja e ulët e kaliumit në trup ka një efekt negativ në presionin e gjakut. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të konsumoni banane, sepse ato përmbajnë këtë mineral shumë të nevojshëm.

Ekspertët e shëndetit sugjerojnë të konsumoni një banane çdo mëngjes për të zvogëluar rrezikun e presionit të lartë të gjakut dhe sëmundjeve të ndryshme të zemrës.

Depresioni

Bananet përmbajnë triptofan, një formë proteine ​​që stimulon çlirimin e serotoninës, i njohur gjithashtu si “hormoni i lumturisë”.

Mjafton vetëm një banane për të rritur nivelet e serotoninës dhe për t’u bërë të ndiheni më mirë, më të qetë dhe më të lumtur.

PMS

Bananet janë një burim i pasur i vitaminës B6 e cila ka një efekt pozitiv në nivelet e glukozës në gjak.

Hulumtimet tregojnë se vitaminat B janë më se të mirëseardhura kur bëhet fjalë për PMS, dmth se ato zvogëlojnë dhimbjen në bark dhe gjoks, kanë një efekt pozitiv në ndryshimin e humorit dhe zvogëlojnë akumulimin dhe mbajtjen e ujit në trup.

Football news:

Conte on 2-1 with Milan: Before the winning goal, the result was unfair. Their goalkeeper is the best player of the match
Mikel Arteta: Arsenal did everything right, but they lost. Wins give confidence
Nicolo Barella: We proved that we are stronger than Milan
Go do your voodoo shit, you little ass. Ibrahimovic-Lukaku during the Cup match
Pioli on the defeat by Inter: The only difference was the relegation. There could be any result in equal teams
UEFA has no plans to abandon the Euro in 12 cities. Other options are undesirable
Eriksen scored for Inter for the first time in almost six months - Milan in the Cup in the 97th minute from a free kick