Albania

Plagosi dhe tërhoqi zvarrë ish-të dashurën në Vlorë pasi nuk pranonte të ndahej, i riu nga Shkodra flet para Policisë: Doja vetëm ta trembja!

Fadil Likaj, 30-vjeçari nga Shkodra, i arrestuar një ditë më parë pasi plagosi ish të dashurën e tij në Vlorë ka dhënë dëshminë para Policisë.

Ai është shprehur se ka pasur për qëllim vetëm ta trembë atë dhe jo ta qëllonte me armë.

“Tentova ta trembja. Nuk kisha si qëllim që ta qëlloja”, është shprehur ai në gjendje mjaft të rënduar.

E reja 20-vjeçare nga Berati kishte vendosur të ndahej nga Likaj por ky i fundit nuk e ka pranuar këtë fakt.

Mësohet se Likaj e ka tërhequr ish të dashurën zvarrë për disa metra dhe më pas i ka drejtuar pistoletën duke e qëlluar me plumb afër kokës.

Në çantë ka pasur dy granata, njërën e hodhi në lokal, por fatmirësisht nuk shpërtheu pasi kishte siguresën.

Likaj akuzohet për vrasje të mbetur në tentative, si dhe posedim të armëve dhe municioneve luftarake pa leje.

j.l./ dita

Football news:

Sergio Aguero: When Pique and others started talking to me about the 10th number, I already asked for the 19th. Barcelona striker Sergio Aguero explained why he refused the 10th number in the Catalan club after the departure of Lionel Messi, and also told why he took the 19th number
The sheriff - the leader of group D - goes to Inter. Will he be able to create another sensation and win?
Sulscher on the situation at Manchester United: Of course, the situation is not cheerful. But progress is visible
We want to make a Peregrine falcon out of a steam locomotive. Lokomotiv explained the Ranknik's status, how to find and sell players, why Zorn is on the bench
Wenger proposes to introduce a mandatory rest period for players and make breaks for national team matches less often, but longer
Lester Duck's striker played in the African wilderness 5 years ago. He was found by a Zambian Galician (half Russian!), Who sold Lunga to the Urals
Ronald Koeman: It is not normal to demand from Barca to reach the 1/4, 1/2 or the Champions League final. There are clubs with 23 players from the national teams