Albania

Pompeo dhe Ministri i Jashtëm Turk: Të vendosur për të luftuar terrorizmin

Sekretari i SHBA-së, Mike Pompeo dhe Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu janë takuar të hënën në Uashington, ku kanë biseduar për mënyrat e zgjidhjes së tensioneve dy palëshe.

Pas takimit, Pompeo dhe Cavusoglu kanë dalë në një deklaratë të përbashkët për shtyp, ku thanë se kishin shkëmbyer pikëpamjet e tyre lidhur me çështjet dy palëshe dhe rajonale, si dhe ritheksuan vendosmërinë e përbashkët për të luftuar terrorizmin e të gjitha formave.

Ndër çështjet kryesore të bisedimeve ishte mbështetja e Uashingtonit ndaj forcave milicore kurde YPG në Siri, në luftën kundër Shtetit Islamik. Këtë të fundit Ankaraja e cilëson si një organizatë terroriste, për lidhje me organizatorët e kryengritjes kurde në Turqi.

Epiqendra e tensioneve të deri më tanishme ka qenë qyteti sirian Manbixh, kontrolli i të cilit iu mor Shtetit Islamik nga forcat e milicisë YPG. Ankaraja thotë se Uashingtoni nuk i qëndroi marrëveshjes, sipas së cilës milicia do tërhiqej pasi të merrte kontrollin e Manbixhit.

Në deklaratën e tyre të përbashkët, Pompeo dhe Cavusoglu thanë se “i konsideronin rekomandimet e grupit të punës SHBA-Turqi për Sirinë si një plan për bashkëpunimin dypalësh në Siri, për çështje të interesit reciprok, që përfshijnë hapa për sigurinë dhe stabilitetin në Manbixh.”

s.a/dita

Football news:

Kike Setien: Barcelona didn't play a great match. Espanyol played well in defense
Andujar Oliver on deletions: Fati went too far in the foot, and the foul on the Peak was even more dangerous, perhaps
Atalanta extended the winning streak to 11 matches, beating Sampdoria-2:0
Milner played his 536th game in the Premier League and was ranked in the top 5 of the League in games played
Barca midfielder Fati is removed in the Derby with Espanyol. He spent 5 minutes on the field
Suarez scored 195 goals for Barcelona and finished third in the club's top scorer list
Daniele de Rossi: People call Messi cowardly, but they are afraid to ask their wives for a remote control from the TV