Albania

Prishtina mposht me lehtësi Arbërinë dhe vazhdon luftën për titullin kampion

Prishtina ka fituar pa shumë vështirësi në shtëpi ndaj Arbërisë me rezultat 2-0 në ndeshjen e vlefshme për javën e 29-të në Superligën e Kosovës.

Kryeqytetasit kanë marrë edhe fitoren e tretë radhazi në kampionat, duke mposhtu klubin nga Dobraja dhe vazhduar garën për titull.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të ekipit të Zekirija Ramadanit, të cilët përveç rasteve të shumta arritën të shënojnë edhe dy gola.

Goli i parë i ndeshjes erdhi pas vetëm pesë minutave lojë dhe ishte Gauthier Mankenda, i cili shënoi me kokë për 1-0 pas asistimit të Leonit Abazit.

Vendasit shpejt gjetën edhe golin e dytë të ndeshjes me anë të Besnik Krasniqit që shënoi nga penalltia për 2-0.

Në pjesën e dytë, përsëri Prishtina ishte skuadër më kërkuese, por edhe në të njëjtën kohë e menaxhoi mirë lojën dhe rezultatin.

Rasti më i mirë në këtë ndeshje ishte në minutën e 69-të me anë të Sabien Lilaj, i cili qëlloi traversën nga afërsia dhe në fund ndeshja u mbyll me fitoren 2-0 të Prishtinës.

Pas kësaj fitore, Prishtina e sheh vetën në pozitën e dytë me 60 pikë apo një më pak se Drita e parë, ndërsa Arbëria zë vendin e 11-të me 27 pikë.

Në ndeshjen e radhës, kryeqytetasit udhëtojnë te Drita, ndërsa Arbëria e pret Besën.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude