Albania

Pronat e Kishës Serbe në Mal të Zi, tashmë me një shpëtimtar: Quhet Dritan Abazoviç

Ligji mbi Lirinë e Fesë, miratuar nga Parlamenti malazez për herë të dytë të mërkurën, do të mbrojë pronën e Kishës Ortodokse Serbe (SOC), tha Zv.kryeministri Dritan Abazoviç.

“Eshtë mirë që ky ligj është miratuar, kështu që ne tani mund ta vendosim këtë temë ad acta dhe të merremi me gjëra të tjera,” i tha ai TV Prva në Serbi.

Ai tha se Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, nuk mund të krijojë më probleme me këtë ligj dhe se ai tani duhet ta dekretojë atë.

I pyetur nëse ai ishte “kryeministri i vërtetë i Malit të Zi”, ai u përgjigj se nuk ishte i tillë.

“Jo, unë nuk jam kryeministri i Malit të Zi. Unë jam Zv.kryeministër, dhe kryeministri është profesor Zdravko Krivokapiç”, tha Abazoviç.

Ai vlerësoi se qeveria e re në Mal të Zi ka bërë shumë dhe se nuk është e mundur të vendoset një sistem skandinav në vend brenda 30 ditësh.

Por, siç tha ai, gjëja më e rëndësishme është që sistemi filloi të shpërbëhej.

Ai thotë se stabiliteti i financave publike është vendosur dhe se lufta kundër korrupsionit po jep rezultate.

Kur u pyet nëse dhe kur do të vijë në Serbi, ai me shaka u përgjigj “Do ta bëj, posa të më telefononi” dhe shtoi se kishte vështirësi për të ardhur për shkak të COVID-19, por se ai shpresonte që situata të ndryshonte së shpejti për të ardhur në Serbi.

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7