Albania

Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp: Kujdesu për engjëllin tim, Dieguito…

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El Pibe de Oro” i dërgoi një mesazh Mario Baudry, të dashurit aktual të ish-partneres së tij, Verónica Ojeda. Dhe me zemër të hapur rrëfeu se si e sheh ish-partneren e tij. Po kështu, bëri një kërkesë shumë të veçantë për djalin e tij, Dieguito Fernando: “Përshëndetje Mario, unë jam Diego. E di që do të duket e pabesueshme për ty, por unë e shoh mirë Veron. Ajo më tha se është koha që të jetojë me ty. Kujdesu për të dhe për engjëllin tim, që nuk ka krahasim me asgjë”.

Regjistrimi audio u transmetua nga Luis Ventura në programin e tij “Secretos Verdaderos”. Audio vazhdon me një zë mjaft të qartë dhe të drejtpërdrejtë nga Maradona: “Shikoni, unë kam shumë fëmijë, por ky do të m’i shtojë thinjat. Përqafime”.

Kujtojmë se Veronica Ojeda nuk ka folur publikisht, pas vdekjes së Maradonës. Në orët e fundit, hetimet për vdekjen e Diegos kanë pësuar një pikë kthese, me Orlando Díaz, gjykatës i garancive të San Isidro, i cili kërkoi që shtëpia dhe zyra private e Leopoldo Luciano Luque, neurokirurgu dhe mjeku i fundit personal i futbollistit më të mirë të të gjitha kohërave, të kontrolloheshin nga policia. Ai është vënë nën hetim. Hipoteza e krimit, e parashikuar nga Zyra e Prokurorit në San Isidro, është vrasje pa dashje dhe neglizhencë personale, por hetuesit janë në pritje të provave të tjera.

Hetimi do të duhet të hedhë dritë mbi përgjegjësitë për kujdesin ndaj pacientit që nga pranimi i tij në klinikën “Ipensa” në La Plata, ku u dërgua më 2 nëntor për t’iu nënshtruar kontrolleve të përgjithshme, pas një përkeqësimi të dukshëm të gjendjes së tij shëndetësore. Puna e hetuesve vazhdon pas dëshmisë së tri vajzave Dalma, Giannina dhe Jana. Në një përpjekje për të hetuar shkaqet e vdekjes, hetuesit kërkuan të gjithë dokumentacionin mjekësor dhe detajet e trajtimit të tij, situatën e periudhës post-operative dhe të gjithë korrespondencën në lidhje me ditët e fundit të “10”.

Football news:

Leonardo on the contracts of Neymar and Mbappe: We are not going to beg them to stay. But I have a good feeling
Boca Juniors won the Diego Maradona Cup by beating Banfield on penalties
Man City, Barcelona and Bayern have congratulated Pep on his 50th birthday
Solskjaer parked the bus at Anfield, as Mourinho did. Ins about the match Liverpool - Manchester United
Liverpool dominated the first half-hour but did not exploit Pogba's weaknesses. Manchester United leveled the game and had the best moments
Inter will change the logo and name for the 113th anniversary of the club in March
Jorge Valdano: With Ronaldo gone, Real Madrid are missing a goal for the match. Now there are no goalscorers