Albania

Qyteti antik i Butrintit, destinacioni i rreth 10 mijë turistëve vetëm në shtator

TIRANË, 24 shtator/ATSH/ Qyteti antik i Butrintit, 20 km larg Sarandës edhe gjatë muajit shtator vijon të jetë një ndër destinacionet e preferuara të turistëve vendas dhe të huaj.

Dorina Dhima, specialiste e turizmit në Parkun Kombëtar të Butrint, tha për ATSH-në se gjatë muajit shtator ky park u vizitua nga rreth 10 mijë vizitorë, ku rreth 3 mijë janë të huaj”.

“Në krahasim me shtatorin e vitit të kaluar ka gati një dyfishim të numrit të turistëve. Në shtator të 2020 parku u vizitua nga 5379 vizitorë vendas e të huaj”, shton Dhima.

Sipas Dhimës, turistët e huaj janë kryesisht ukrainas, spanjollë, italianë, francezë, gjermanë, ndërsa grupet turistike.

Parku Kombëtar Arkeologjik i Butrintit ka një sipërfaqe prej 15 hektarësh dhe ndodhet në lartësitë 30-50 metra mbi nivelin e detit. Ai është ngritur në këndin jug-lindor të gadishullit të Ksamilit. Ka një pozitë mjaft të mbrojtur natyrore, duke u lagur nga të dyja anët nga liqeni i Butrintit, gjysmë të kripur dhe gjysmë të ëmbël dhe në njërën anë nga kanali i Vivarit.

Arkeologjia e këtij qyteti antik, evidenton trashëgiminë që kanë lënë kultura të ndryshme në të kaluarën: grekët, romakët, bizantinët, venedikasit, turqit, francezët dhe osmanët, të cilët panë te Butrinti një zonë strategjike për të zgjeruar influencën e tyre. Mbretër, pushtues, princër, mendimtarë, arkeologë dhe historianë kanë gjetur në rrënojat e qytetit një simetri të historisë së njerëzimit./k.s/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

President of Bavaria on Kimmich: We support vaccination, but it is optional. This is everyone's choice
Ex-referee Gallagher on the yellow Ronaldo kicking the ball at Jones' groin: The right decision. Cristiano was saved from removal by the fact that the ball was there
Luca Hernandez avoided jail because of the case of the attack on his wife. He was given a probation period of 4 years and a fine of 96 thousand euros
Fati has knee pains. He will not play with Rayo Vallecano
Social networks are a cesspool for people from the bottom. If you also demand dismissal in the store, you will be reported to the police. Phil Neville on Manchester United and Solskjaer
Shahin was the best player of Klopp's champion Borussia, but he killed his career by leaving for Real Madrid. At 33, he is already coaching in Turkey
Manchester United players believe they are being unfairly criticized because of tactics. The backbone is ready for a change of coach