Albania

Regjistrohen 3 viktima dhe 148 raste të reja me COVID-19 në shtetin fqinj

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë raportuar 148 raste të reja me COVID-19 dhe ndërkohë bilancit të kësaj të diele i shtohen edhe 3 viktima dhe 65 persona të shëruar.

Numri më i lartë i të infektuarve vazhdon në Shkup, Tetovë, Koçan dhe Berovë, ndërsa në Kumanovë, Dibër dhe Kumanovë ka më pak se 5 të infektuar.

Sakaq, autoritetet bëjnë thirrje për respektimin e rekomandimeve dhe masave të marra në kuadër të COVID-19.

Ndërkohë policia ka gjobitur 528 persona për mos zbatimin e masave mbrojtëse nga koronavirusi që është vendosja e maskave.

h.b/dita

Football news:

Manchester United are ready to offer Chalhanoglu a 5-year contract. In the summer he becomes a free agent
Ceferin made it clear that we are categorically against it. UEFA on Bartomeu's words about the European super League
Pep on the criticism: Defeat is becoming a disaster these days because of social media. Sometimes the opponent is better than us, this is life
FIFA about Bartomeu's words about the European super League: we do not know about any agreement
Brother, don't give up on him. He's playing against us. Benzema asked Mendy not to give the ball to Vinicius at half-time of the match with Borussia
In 2010, Pirlo negotiated with Barca. The main playmaker of the generation was ready to go to Pep even in the rotation
Chugainov about Loko in the Champions League: there are Chances to get out of the group. The team looks confident and worthy