Albania

Regjistrohet nëntori më i ftohtë në 71 vjet në Delhi

Me një temperaturë minimale mesatare prej 10.2 gradë Celsius, muaji nëntor ishte më i ftohti i regjistruar në kryeqytetin Indian për 71 vjet, sipas të dhënave të Departamentit Meteorologjik të Indisë, raportuar sot nga agjencia e lajmeve PTI.

Rënie shumë e fortë, krahasuar me temperaturat minimale mesatare të vitit të kaluar, që qëndruan në 15 gradë.

Temperatura minimale mesatare e nëntorit në dekadat e fundit kishte qenë 12.9.

Në shekullin e kaluar, para vitit 1949, dimrat më të ftohtë në historinë e Departamentit Meteorologjik të Indisë ishin ato të vitit 1938, me 9.6 gradë, ndërsa i ftohti kishte pushtuar kryeqytetin indian disa vjet më parë, në 1930 dhe 1931, me minimumin mesatar prej 8.9 dhe 9 gradë.

Fenomeni i këtij nëntori ishte parashikuar nga një tetor i ftohtë, i cili pa uljet minimale të temperaturave që nga viti 1962, me një mesatare prej 17.2 gradë.

Football news:

Camavinga, Interesting to Real Madrid, discusses a new contract with Rennes: 100% focused on the club
Agents Lautaro and Inter agree on a contract until 2024. The club offers 5 million euros a year and bonuses
Monaco are in talks with Arsenal to lease Torreira. Atletico will need to agree
53-year-old Miura is constantly chasing Zico's record (you only need to score one goal in the tower). Their struggle - a Hollywood script
Roma have offered Inter the exchange of Dzeko for Alexis
Neymar is the best player in the world. He is more often with the ball than Ronaldo and Messi. The former forward of the national team of Brazil Cayo about striker PSG
Juventus have signed midfielder Marcel Ake. Contract - until 2025