Albania

Rekordi unik i Atalantës, shënoi 98 gola, por rrjetën nuk e tundi asnjë italian

Atalanta është padyshim një nga skuadrat më të mira të Italisë dhe Europës. Gjimshiti me shokë janë në çerekfinale të Championsit të këtij sezoni dhe kanë siguruar pjesëmarrjen edhe në edicionin e ardhshëm të këtij kompeticioni.

Ekipi i Gasperinit është një nga skuadrat më produktive në sulm përsa i përket kontinentit të vjetër, duke shënuar 98 gola në 38 ndeshje.

Padyshim skuadra me më shumë gola në Itali, por në këtë arritje të bergamaskëve nuk ka aspak pjesëmarrje italianësh.

Në 98 golat e shënuar nga zikaltërit, asnjë lojtar italian nuk ka arritur të gjejë rrugën e rrjetës, çka përbën një rekord unik, pasi kjo nuk ka ndodhur kurrë në historinë e futbollit italian.

Një rekord, të cilin përtej Adriatikut do e quajnë negativ për shkak se Atalanta duhet të promovojë edhe produktin vendas.

Gasperini ka shumë pak lojtarë italianë në skuadër, ku më i aktivizuari është Matia Kaldara, i cila ka luajtur në 14 ndeshje këtë sezon, pa futur në këtë renditje portierin Golini.

Football news:

Klopp, flick and Nagelsmann are up for the best coach of the season award
Lewandowski, Neuer and de Bruyne are up for the UEFA best player of the season award
Totti is close to returning to Roma. He could become Vice-President or technical Director
Juve promised to bring other foreigners to the University, where Suarez took an Italian exam with answers. The case will be referred to FIGC
Bartomeu agreed to let Suarez go to Atletico. The transfer can be made today
Sampdoria player-Greta Thunberg from the world of football: discusses climate issues with Ministers, does not like to fly and is friends with Bellerin
Sergi Roberto: I can't imagine Barca without Messi. He will always give everything for this shirt