Albania

‘Reporterët Pa Kufij’ kërkon të hetohet dhuna e policisë ndaj gazetarit Gjençaj

Organizata ndërkombëtare për lirinë e medias – Reporterët Pa Kufij (RSF) – ka dënuar sjelljen e policisë ndaj gazetarit Ergys Gjencaj të martën dhe kërkon hetimin e saj.

RSF e quan sjelljen e policisë ‘pa respekt për lirinë e medias’.

Gazetari i News 24, Ergys Gjençaj u ndalua nga policia gjatë ushtrimit të detyrës. Ndalimi rreth një orë i Gjençaj erdhi pasi Forcat Speciale, veshur civil, po kërkonin të arrestonin një person, që ndodhej brenda automjetit të tij.

Pasi ky i fundit u arratis, duke çarë rrethimin e policisë, policët sulmuan gazetarin që po filmonte ngjarjen, pavarësisht se ai u identifikua si gazetar.

Ai u detyrua të shtrihet barkas me duart pas koke dhe më pas u mbajt i rethuar nga policët për rreth një orë.

Shoqata e Gazetarëve Europianë ka reaguar gjithashtu për incidentin duke theksuar se ai është tregues i një qasjeje agresive të policisë ndaj gazetarëve dhe vështirësive me të cilat përballen ata gjatë punës.

Hetim për ngjarjen ka kërkuar edhe Unioni i Gazetarëve në Shqipëri.

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Policinë e Shtetit ka nisur ndërkohë një hetim për ngjarjen.

e.r/dita

Football news:

Neville criticized the players for apologies in social networks in the style of Bruno: Their PR people create fake personalities
Watzke about Sancho at Manchester United: It hurts me that he is not used so often
UEFA has abandoned the case against the founders of the Super League-Barca, Real Madrid and Juventus
Agnelli on the Super League: Its values will ensure the stability of the football industry
Moriba has not yet played for Leipzig after his transfer from Barca. Coach Marsh does not count on him
Simeone about Milan: Playing with such a club in the Champions League is fantastic. The top team that has grown in recent years
Messi will face Guardiola again, and PSG will face City. Who will win?