Albania

RMV, padi ndaj 36 vjeçarit për kërcënim të gazetarëve përmes Fejsbukit

Policia ka paditur 36 vjeçarin nga Tearca për shkak dyshimeve për kërcënim të gazetarëve përmes rrjeteve sociale, transmeton Portalb.mk.

“SPB Tetovë ka ngritur padi penale ndaj 36 vjeçarit A.E. nga fshati Tearcë në Tetovë, për shkak bazës së dyshimeve për kryerjen e veprës penale rrezikim i sigurisë”, njoftojnë nga Policia e Maqedonisë së Veriut.

Raportohet që i dyshuari është paraqitur nga Shoqata e Gazetarëve më 22 mars të këtij viti se përmes Fejsbukit ka publikuar shkrime duke kërcënuar gazetarë të ndryshëm.

Ndryshe, pas kërcënimeve të personit Arben Esati ndaj gazetarëve në rrjetin social Fejsbuk dhe reagimit të Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) nga SPB po atë ditë njoftuan se ai është thirrur në stacionin policor në bisedë informative. Ndërkaq, pas zbardhjes dhe dokumentimit të plotë të rastit në koordinim me Prokurorin Publik, ishte paralajmëruar se ndaj tij do të përgatitet parashtresë adekuate.

Arben Esati kishte dërguar kërcënime me fjalë vulgare ndaj mediave: Pa censurë, TV21, Gazeta Express, Tetova sot, TV Koha, Kohanews, Kumanovsot, TV Shenja, Lajmipress, duke ju drejtuar me fjalët si: “Do t’ju prej gishtat”, “Unë punën do ta humb, por juve jetën do t’ua marr ku edhe të ndodheni”, “Jo policia, por as ushtria nuk do të mund t’ju shpëtoj, gratë, juve dhe motrat do t’ju përdhunoj”, fëmijët do t’ju…”

Kujtojmë se siguria e gazetarëve dhe e drejta për liri të shprehjes janë shenjat themelore të një vendi i cili aspiron të jetë demokratik. Prandaj, kërcënimet eksplicite kundër jetës së gazetarëve dhe familjarëve të tyre duhet të sanksionohen në mënyrë që ata të mund të veprojnë lirë dhe sigurt në profesionin e tyre.

Football news:

Savin promised that Krasava will return money for tickets to fans in case of defeats in August
Chelsea made two offers to Inter for Lukaku
Ronaldo is ready to return to Real Madrid. Madrid wants to sign only Mbappe (As)
After 10 days, Russia is fifth in the Tokyo 2020 medal standings. A little more-and the UK will catch up with us
Former Liverpool and England player Downing has finished his career
Bardzagli about 18-year-old Mbappe: He ran at a speed of 3,000 miles per hour. I asked Paratici why Juve is not signing him yet
Robert Pires: Mbappe's goal is to win the Champions League with PSG, and he will achieve it, I think