Albania

Rusia dhe Turqia diskutime për krijimin e vaksinës antiCOVID-19

Rusia dhe Turqia diskutuan mbi angazhimin e përbashkët për zhvillimin e një vaksine kundër koronavirusit të ri (COVID-19) dhe produkteve diagnostikuese për të zbuluar infeksionin në fazat e hershme.

“Shefja e shërbimit rus për Mirëqenie Njerëzore, Anna Popova, dhe zëvendësministrja turke e Shëndetësisë, Emine Alp Meşe, përmes një videokonference shkëmbyen përvojën në luftën kundër COVID-19”, njoftoi shërbimi shëndetësor rus përmes një kumtese të publikuar në faqen e internetit.

“Palët vunë në dukje se një seri masash antipandemike zbatohet gjerësisht në Rusi dhe Turqi, gjë që ka bërë të mundur parandalimin e përkeqësimit të situatës. Në dy shtetet, ekziston një prirje rënëse në normën e rasteve të reja të infektimit me koronavirus”, thuhet në deklaratë.

“Meşe shprehu gatishmërinë për të punuar së bashku me Rusinë në zhvillimin e vaksinave kundër COVID-19”, vijon deklarata  duke shtuar se shkencëtarët dhe ekspertët rusë dhe turq do të zhvillojnë konsultime për të shkëmbyer njohuritë e tyre mbi këtë temë.

Pas shfaqjes për herë të parë dhjetorin e kaluar në Wuhan të Kinës, koronavirusi është përhapur në mbarë botën.

Sipas të dhënave nga Universieti “Johns Hopkins” me qendër në SHBA, numri i të infektuarve me këtë virus ka tejkaluar shifrën 5,15 milionë, me mbi 335 mijë të vdekur dhe pothuajse dy milionë të shëruar.

Football news:

Sancho needs to grow up. Jan on the penalty of Jadon for a haircut
Karpin is definitely not diplomatic. Shove for him-at all quietly, as Hello. Makeev about the coach of Rostov
Real are ahead of Manchester United in the fight for Kamavinga. Rennes demands 80 million euros for it
Bale and Mariano Diaz missed real's two-way game as a precaution. The Welshman is overworked
Ex-coach of the Kazanka river Klyuyev can lead Dinamo St. Petersburg
Barca defender Miranda is of Interest to Borussia Gladbach, Juventus, Betis, Porto and PSV
Tataev was our best player in both games. The coach of mladá Boleslav on the own goals of Alexis