Albania

Rusia i ofron bashkëpunim AstraZeneca për të rritur efikasitetin e vaksinës së saj

Shkencëtarët rusë që krijuan vaksinën kundër koronavirusit Sputnik V i bënë thirrje gjigandit farmaceutik AstraZeneca të kombinojë vaksinën e tyre kandidate me atë ruse për të arritur në një produkt më efikas kundër virusit.

Rusia deklaron se vaksina e saj Sputnik V është 92% efektive në mbrojtjen e njerëzve nga koronavirusi, ndërkohë që ajo e AstraZeneca ka rezultuar 70% efektive në teste klinike, por që sipas shkencëtarëve rusë mund të arrijë deri në 90% nëse ndjek këshillën e tyre.

Astra Zeneca ka njoftuar më herët që do të ketë gati 200 milionë doza vaksinë deri në fund të vitit 2020.

Vaksina britanike shihet si një dritë në fund të tunelit nga shumë vende pasi ajo është shumë herë më e lirë në çmim dhe nuk kërkon kushte të veçanta transporti.

h.b/dita

Football news:

Manchester United defender Tuanzebe was subjected to racist abuse after the defeat to Sheffield United
Barca's acting president refuses to buy the player
Atletico defender Perez could move to Cadiz. He's on loan in Granada
Rio Ferdinand: Manchester United were gloomy and at times lifeless against Sheffield Wednesday. Instability is not something that wins the Premier League
The rotor is signed goalkeeper Khabarovsk SKA Obukhov. He has 7 games to zero in the season of the FNL
Koeman about 2:1 with Rayo: It was possible to put a few penalties in the 1st half. Having VAR, we were not given any
Jose Mourinho: I paid for bad behavior: I watched matches on TV and gave huge fines. It doesn't work that way with other coaches