Albania

Rusia: Nuk jemi në bisedime me SHBA për pjesëmarrje në G7-n

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha të shtunën se Moska nuk është në bisedime me Uashingtonin për rolin e saj të mundshëm në një takim të shtatë vendeve më të industrializuara, që pritet të mbahet këtë vit.

Ai nguli këmbë se edhe Kina duhet të jetë e përfshirë në takimin e nivelit të lartë.

Komentet e tij për agjencinë e lajmeve TASS bien ndesh me ato të ambasadorit amerikan në Rusi, John Sullivan, i cili i tha të premten televizionit RBC se Uashingtoni është “angazhuar pranë Ministrisë së Jashtme ruse dhe qeverive të tjera të G7-s për të parë nëse Rusia mund të luajë një rol të përshtatshëm për të në takimin e Shtatëshes”.

Presidenti i SHBA Donald Trump ka hedhur idenë e rikthimit të Rusisë në këtë grup, i cili përfshin ekonomitë më të zhvilluara të botës. Rusia u përjashtua nga grupi pas aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë në vitin 2014.

Presidenti Trump tha muajin e kaluar se ishte “e logjikshme” që Presidenti Vladimir Putin të ftohej për t’iu ribashkuar Shtatëshes.

Rusia ishte pjesë e këtij grupi, i cili atëherë quhej G8, që nga viti 1997.

Vende të tjera të G7s, përfshirë Kanadanë dhe Francën, e kanë kundërshtuar kthimin e Rusisë.

Zëvendësministri Ryabkov tha se mungesa e Kinës nga një samit i zgjeruar i G7s do ta bënte të pamundur diskutimin e çështjeve ndërkombëtare.

“Ideja e këtij të ashtuquajturi G7 të zgjeruar ka të meta, sepse nuk është e qartë se si autorët e kësaj nisme planifikojnë ta trajtojnë faktorin kinez,” tha ai. Pa Kinën është thjesht e pamundur të diskutosh ndonjë çështje në botën moderne,” u shpreh zyrtari rus.

Në muajin maj, Presidenti Trump njoftoi se do ta shtynte takimin e G7s për në shtator ose më vonë, duke e zgjeruar listën e vendeve të ftuara, për të përfshirë aty Australinë, Rusinë, Korenë e Jugut dhe Indinë.

Australia e ka pranuar ftesën e SHBA për të marrë pjesë.

Football news:

David Silva has agreed a 3-year contract with Lazio for 9 million euros. He will leave the city for free
Mertens Pro 1:3 with Barca: after Langle's goal, Napoli forgot how to play
Muller before Barca: anything can happen in a match of this level
Mammana about moving to Sochi: I will Try to achieve a lot with this great club
Chakyr should not have counted Langle's goal. Ex-referee Andujar Oliver on the Barcelona-Napoli match
Lampard on Chelsea's challenge for the new season: we Don't want to limit ourselves to fighting for the top 4
Lewandowski scored his 66th goal in the Champions League and moved to 4th place, ahead of Benzema. To Raul's 5 goals