Albania

Sa orë ju duhet për të fjetur sipas mosha juaj

A e gjeni veten duke fjetur në tryezën tuaj, edhe pas asaj që menduat se ishte një pushim i mirë gjatë natës? Atëherë ju ndoshta keni të njëjtën pyetje si shumë të tjerë: Sa më duhet të fle?

Përgjigja se sa orë ju duhen nuk është aq e drejtpërdrejtë, tha Dr Raj Dasgupta, një asistent profesor i mjekësisë klinike në ndarjen e mjekësisë pulmonare, kritike dhe gjumit në Shkollën e Mjekësisë Keck të Universitetit të Kalifornisë Jugore.

Nevojat për gjumë janë shumë të individualizuara, tha ai, por rekomandimi i përgjithshëm  është që të flini shtatë deri në nëntë orë gjumë në natë. Rekomandimet me të vërtetë ndryshojnë ndërsa njerëzit plaken.

“Nevojat për gjumë ndryshojnë gjatë jetëgjatësisë,” tha Christina Chick, një studiuese postdoktorale në psikiatri dhe shkencat e sjelljes në Universitetin Stanford, shkruan CNN.

Të rriturit duhet të flenë të paktën shtatë orë në natë, por 1 në 3 prej tyre nuk e bëjnë këtë, sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Gjumi i dobët është shoqëruar me pasoja afatgjata shëndetësore, të tilla si rreziku më i lartë i sëmundjeve kardiovaskulare, diabeti, obeziteti dhe demenca. Në një afat të shkurtër, edhe një ditë e humbjes së gjumit mund të dëmtojë mirëqenien tuaj, sipas një studimi të fundit. Njerëzit që bëjnë gjumë të dobët mund të jenë gjithashtu të predispozuar për kushte të tilla si ankthi, depresioni dhe çrregullimi bipolar, tha Dasgupta.

Flini për fëmijët dhe adoleshentët

Nëse ndiheni sikur foshnjat flenë gjithë ditën, ata janë shumë. Në vitin e parë të jetës, foshnjat mund të flenë 17 deri në 20 orë në ditë, tha Dasgupta. Foshnjat nga 4 muaj deri në 12 muaj kanë nevojë për 12 deri në 16 orë gjumë, duke përfshirë edhe gjumin, sipas Chick.

Fëmijët e vegjël, të cilët janë midis moshës 1 dhe 3 vjeç, duhet të flenë 11 deri në 14 orë, sipas Dr. Bhanu Kolla, profesor i asociuar i psikiatrisë dhe psikologjisë në Klinikën Mayo me një interes të veçantë për gjumin. Fëmijët e moshës 3 deri në 5 vjeç duhet të flenë për 10 deri në 13 orë, shtoi ai, dhe nga mosha 6 deri në 12 vjeç, ata duhet të flenë nëntë deri në 12 orë.

Adoleshentët duhet të flenë tetë deri në 10 orë, tha Kolla. Ky rekomandim ka ndezur një debat vitet e fundit në lidhje me orët e fillimit të shkollës.

“Ndërsa fëmijët lëvizin drejt adoleshencës, ata natyrisht preferojnë të flenë më vonë dhe të zgjohen më vonë,” tha Chick. “Kjo është arsyeja pse kohët e fillimit të shkollës janë një fokus kaq i rëndësishëm i debatit: Nëse nuk mund të bini në gjumë deri më vonë, por koha e fillimit të shkollës tuaj mbetet e njëjtë, do të flini më pak.”

Sasia e gjumit është e rëndësishme, por edhe cilësia e tij, shtoi Dasgupta.

Njerëzit ndonjëherë mund të kenë sasinë e duhur të gjumit, por prapëseprapë ndihen të lodhur, dhe kjo mund të nënkuptojë që ata nuk po arrijnë këto faza të gjumit.

Si të përmirësoni gjumin tuaj

A nuk po flini mjaftueshëm? Këtu janë disa mënyra për ta zgjidhur atë:

1. Rrini në një rutinë të gjumit. Mundohuni të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë.

2. Fikni pajisjet elektronike.

3. Provoni teknikat e ndërgjegjes. Ushtrimet e frymëmarrjes, meditimi dhe joga

4. Vendosni zakone të mira të ushqimit dhe stërvitjes.

Football news:

Barca Vice-President: The issue of Koeman's resignation was not raised at the board of directors. We got a difficult opponent at the most inopportune moment
Ibrahimovic will not play with Juve, most likely. Chiesa and Bernardeschi can take part in the match
Boateng, fined 1.8 million euros for attacking an ex-girlfriend, filed an appeal
Ancelotti called David Luiz to offer to move to Real Madrid
One-Bissaka will appear in court for driving without a license
Southgate wants more women to work in the staff of the England national team
Mourinho on the victory over CSKA Sofia: Roma did not deserve 5:1. I did not like the game