Albania

Shefi i ushtrisë ajrore zbulon ‘krimet e luftës’: Nuk kishte vend në helikopter, i burgosuri qëllohet për vdekje

Një i burgosur afgan është qëlluar për vdekje nga forcat speciale australiane pasi në helikopterin ku do transmetohej nuk kishte vend për të.

Denoncimi është bërë nga shefi i ekuipazhit të helikopterëve detarë të SHBA-së.

Sipas tij, i burgosuri i identifikuar si Josh u qëllua për vdekje pasi, helikopteri kishte një kapacitet prej 6 vendesh dhe së bashku me viktimën, numri i personave që do të ngjitej në bord do të shkonte në 7.

Përpara gjykatës australiane, shefi i ekuipazhit tha se ishte hera e parë që ai kishte parë diçka që nuk mund ta justifitikonte moralisht, pasi i burgosuri ishte arrestuar tashmë dhe nuk përbënte asnjë kërcënim për forcat Aussie.

Për këto krime të luftës, ku janë akuzuar si përgjegjës trupat Aussie po zhvillohet një hetim katër-vjeçar dhe deri më tani nuk ka fakte të sakta.

Football news:

Almost pregnant doesn't mean pregnant. This is Tuchel's metaphor about PSG's chances for the Champions League play-offs: we explain their alignment with Manchester United and RB
We know more than half of the participants in the Champions League playoffs. Who is already there, and who postponed until the last round?
Maguire about 1:3 with PSG: the Opponent scored illogically-a ricochet and pinball around the penalty area
Ronald Koeman: Barcelona want to score 18 points in the Champions League. We had a great 1st half with Ferencvaros
Only Barcelona won all 5 matches in the Champions League group. She will face Juventus in the last round
Chelsea secured 1st place in group E. Lampard led the club to the play-offs for the 2nd time in a row
Manchester United, PSG and RB each have 9 points in group H before the last round of the Champions League