Albania

SHIFRAT/ Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 30 milion: 5 milion raste të reja në 18 ditët e fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkaluan 30 milion, sipas një regjistrimi të Reuters, me pandeminë që nuk tregon shenja ngadalësimi.

India ishte në qendër të vëmendjes si epiqendra e fundit, megjithëse Amerika e Veriut dhe e Jugut së bashku ende përbënin pothuajse gjysmën e rasteve globale.

Numrat e rinj globalë të rasteve ditore arritën nivele rekord në ditët e fundit dhe vdekjet ishin afër 1 milion ndërsa gara ndërkombëtare për zhvillimin dhe tregtimin e një vaksine u ndez.

Numri zyrtar i rasteve globale të koronavirusit është tani më shumë se pesë herë më i madh se numri i sëmundjeve të rënda të gripit të regjistruara në vit, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në të gjithë botën, ka pasur pothuajse 1 milion vdekje, të konsideruara si një tregues i vonuar duke pasur parasysh periudhën e inkubacionit dy-javor të virusit. Kjo e ka tejkaluar kufirin e sipërm të 290,000 deri në 650,000 vdekje vjetore të lidhura me gripin.

India këtë javë u bë vetëm vendi i dytë në botë, pas Shteteve të Bashkuara, që regjistroi më shumë se 5 milion raste. Ajo raportoi një rritje tjetër rekord ditore në raste prej gati 98,000.

Kombi i Azisë Jugore, vendi i dytë më i populluar në botë, ka raportuar më shumë raste të reja ditore sesa Shtetet e Bashkuara që nga mesi i gushtit dhe përbën pak më shumë se 16% të rasteve të njohura globale.

Shtetet e Bashkuara kanë rreth 20% të të gjitha rasteve globale, megjithëse kanë vetëm 4% të popullsisë së botës. Brazili, vendi i tretë më i goditur, përbën afërsisht 15% të rasteve globale.

U deshën 18 ditë që rastet globale të rriteshin nga 25 milion në më shumë se 30 milion. U deshën 20 ditë që bota të kalonte nga 20 milion në 25 milion dhe 19 ditë të kalonte nga 15 milion në 20 milion.

Shkalla globale e rasteve të reja ditore po ngadalësohet, duke pasqyruar progresin në kufizimin e sëmundjes në shumë vende, megjithë disa rritje të mëdha.

Australia raportoi rritjen më të ulët të çështjes një-ditore që nga qershori ndërsa masat e rrepta të bllokimit në qytetin e saj të dytë më të madh të Melburnit, qendra e valës së dytë të vendit, duket se po paguanin.

Gara për të zhvilluar dhe sjellë në treg një vaksinë të re koronavirus është rritur gjithnjë e më frenetike javët e fundit me rreth 200 kandidatë në zhvillim global.

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se vendi i tij mund të ketë një vaksinë të gatshme për shpërndarje para zgjedhjeve të SHBA në 3 nëntor, ndërsa një zyrtar kinez i shëndetësisë këtë javë tha se Kina mund të ketë një vaksinë të gatshme për përdorim publik që në nëntor.

Ndërsa trajektorja e koronavirusit mbetet akoma shumë larg gripit spanjoll të vitit 1918, i cili infektoi rreth 500 milion njerëz, duke vrarë të paktën 10% të tyre, ekspertët shqetësohen se të dhënat e disponueshme po nënvlerësojnë ndikimin e vërtetë të pandemisë. (Reuters- scan)

Football news:

Bernardo Silva: If Manchester City could get Mbappe, it would be nice
Bartomeu responded to Pique: it is not True that Barcelona spent money on criticizing players in social networks. The audit confirms this
Rafael Leau on 3-3 with Roma: Milan did everything to win, I'm disappointed. Ibra is an example for all of us
Son Heung-Min led the Premier League Goalscorers with 8 goals in 6 games. 7 of them are from Kane's passes
Conte on Shakhtar's level: You can't accidentally score three goals for Real Madrid. This is a strong team
Barca fans believed in the early departure of Bartomeu (due to disputes over the date of the referendum). In vain: there were no thoughts of retirement, the trophies are somewhere near
Josep Bartomeu: I had no intention of resigning. Barca will have trophies this season