Albania

Simeone e ‘qon në qiell’ Milanin para sfidës në Ligën e Kampionëve

Diego Simeone përdor katër mbiemra lajkatarë për të përshkruar Milanin, por këmbëngul se Atletico ‘janë të qetë’.

Trajneri i Atletico Madrid, Diego Simeone i ka thurur lëvdata Milanit, duke këmbëngulur se ai pret një lojë të ashpër kundër një ekipi që ai e njeh mirë duke pasur parasysh të kaluarën e tij në Inter.

Djemtë e Simeones hyjnë në përballjen e Ligës së Kampionëve pas humbjes së tyre të parë në La Liga, ndaj Deportivo Alaves, i cili ishte i pamposhtur derisa u takua me Atletico në fundjavë.

Rossonerët mirëpresin Rojiblancos pasi arritën pak nga Spezia në Stadio Alberto Picco.

Të dy, Atletico dhe Milan do të jenë në kërkim të fitimeve të tyre të para në kampionatin kontinental dhe Simeone beson se një San Siro speciale i pret ata të martën në mbrëmje.

“Jam i lumtur që kthehem në Itali ku kam pasur përvoja të shkëlqyera si si lojtar ashtu edhe si trajner. San Siro është i veçantë. Pleasureshtë kënaqësi të luash lojëra të këtij prestigji si shumë vite më parë”, tha ai.

Kur u pyet për atë që ai pret nga trupat e Stefano Piolit, Simeone komentoi: “Do të jetë e vështirë sepse AC Milan është një ekip i organizuar, dinamik që shënon rezultate të shkëlqyera veçanërisht në shtëpi. I pashë kundër Liverpoolit, ata bënë mirë me një menaxher që di të përcjellë idetë e tij”.

Taktisti argjentinas sheh jo vetëm një Milan të “organizuar, dinamik”, por një anë “të shpejtë” dhe “vertikale”, por ai pret që njerëzit e tij të jenë të qetë duke hyrë në përplasje.

“Ne jemi të qetë, si për ndeshjen e nesërme ashtu edhe për grupin. Ne e dimë mirë se po përballemi me një Milan të fortë dhe të shpejtë që luan vertikalisht. Por ne bëjmë lojën tonë ”.

Kjo do të jetë përplasja e parë midis dy skuadrave që nga fushata UCL 2013-14-rastësisht në të njëjtin sezon kur Milani u shfaq për herë të fundit në kompeticion, duke u rrëzuar nga skuadra mbresëlënëse e Cholo Simeones, Atletico, e cila mundi Milanin 5-1 në total. /ORAinfo/

Football news:

And to show what a donkey kick is in football? 50 Years ago in England they scored the best goal of the season
Sulscher on Ferguson's words about Ronaldo: We all want to see Cristiano on the pitch because of his uniqueness. But he can't play in every match
Pep on the requirement to stay on top: People judge me not by trophies, but by what will happen tomorrow
Joan Laporta: The Super League is alive, it will replace the Champions League. Juve, Real Madrid and Barcelona continue to win in the courts
Karim Benzema: Clasico remains the best match in football. It doesn't matter which players are playing
In favor of PSG, after the VAR, they awarded a penalty for playing with their hand. Perhaps Icardi had fouled before
Arsenal defender White: I don't watch football. All I want when I come home is not to think about him