Albania

SPANJË – PBB në rritje pavarësisht Covid-19 dhe pikiatës në turizëm

MADRID, 30 tetor /ATSH-AFP/ – Prodhimi i Brendshëm Bruto i Spanjës shënoi një rritje prej 16,7% në tremujorin e tretë në raport me tremujorin e mëparshëm, nën efektin e një rifillimi të fortë të aktivitetit, pas tronditjes brutale të shkaktuar në pranverë nga kufizimi i destinuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit.

Mbi një vit, PBB ra me 8,7%, një shenjë që ekonomia e katërt më e madhe në zonën e euro është ende larg të arrijë nivelin e saj të para krizës, sipas të dhënave të publikuara sot nga Instituti Kombëtar i statistikat (INE).

Në tremujorin e dytë, PBB-ja u ul me 17,8%, pasi shënoi një rënie me 5,2% në tremujorin e parë.

Pas një kufizimi shumë strikt në muajt mars dhe prill, me një ndërprerje të plotë të të gjitha aktiviteteve jo thelbësore, aktiviteti rifilloi dukshëm, por shpejt hasi në kufizime të reja, në fund të korrikut dhe fillim të gushtit në rajone të caktuara, në kuadër të ngadalësimit të rritjes së mëtejshme të rasteve me COVID-19 në një nga vendet europiane më të prekura nga pandemia.

Turizmi, një nga shtyllat e ekonomisë spanjolle, në veçanti përjetoi një verë katastrofike me një rënie prej rreth 75% të mbërritjeve të turistëve të huaj./ /ec/

Football news:

Anton Ferdinand on the racist scandal with Terry: I was sent a bullet in the mail. Insults in social networks came every hour
Manchester City have offered 19 million euros including bonuses for 17-year-old Argentine midfielder Sarmiento
Rehagel is a bandit from whom I will not accept an apology. The story of the worst injury in the history of the Bundesliga
Barcelona's presidential election will be held on January 24
Koke: to beat Bayern, you need to play a nearly perfect match. I hope their unbeaten streak ends tomorrow
Loew can return Muller, Boateng and Hummels to the German national team if there are a lot of injuries
Nacho about the Real Madrid game: That's not how titles are won. Working to get better