Albania

Stoltenberg: Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi është dëshmi se dyert e NATO-s janë të hapura

Para fillimi të Samitit të NATO-s, sekretari i Përgjithshëm Jens Stroltenberg foli për tema kyçe që do të jenë në tavolinën e liderëve të vendeve anëtare dhe përsërit se Ballkani Perëndimor është shumë i rëndësishëm për Aleancën, raporton AIM nga Brukseli.

Për herë të parë në Samit si anëtare e plotë e Aleancës po merr pjesë edhe Maqedonia e Veriut.

“Kemi shtete të reja anëtare nga ai rajon në vitet e fundit, duke provuar kështu që dera e NATO-s është e hapur, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi janë shtete të reja anëtare, por ne gjithashtu kemi partnerë në vendet e tjera të rajonit dhe ende kemi KFOR në Kosovë, jemi të pranishëm dhe vazhdojmë të ndihmojmë në stabilizimin e rajonit”, tha Stoltenberg./Telegrafi/

Football news:

Van Dijk on the 1st match after injury: 285 days ago, my return began. The work continues
Director of Sassuolo: Locatelli wants to go to Juventus, but Torino need to negotiate with us
Pochettino did not think about leaving for Real Madrid or Tottenham: There was always clarity in relations with PSG
Diving into the Russian Cup: the Orthodox club from Domodedovo, Krasava and Kairat is one step away from the match with the RPL team
Man City will sell midfielder Ilic to Verona for 7.5 million euros. He spent a year on loan there
Roma and Genoa agreed on the lease of Shomurodov with a mandatory purchase for 17.5+2.5 million euros. The contract will be signed on Monday
Van Dijk played for Liverpool for the first time in 9 months