Albania

Taskforca e Turizmit në Pogradec/ Klosi: Sfida kryesore, rritja e shërbimeve dhe kapaciteteve pritëse

TIRANË, 19 qershor /ATSH/ Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi e cilësoi histori suksesi marrjen e masave në kohë për sezonin e ri turistik të këtij viti.

I pranishëm në takimin që zhvilloi sot Taskforca e Turizmit në Pogradec, Klosi vuri theksin në rëndësinë e vendosjes së rojeve të plazhit dhe të bovave.

“Për Pogradecin mund te them që kemi një histori suksesi, pasi ka përfunduar pastrimi i bregut, janë ndarë zonat e plazhit”- tha Klosi.

Ndërsa nënvizoi se, vazhdojmë të kemi problematikë sa i takon numrit të rojeve të plazhit dhe vendosjes se bovave për të përcaktuar zonat ku mund të notohet.

“Liqeni, Pogradeci duhet t’i kushtojë vëmendje trashëgimisë kulturore dhe historike, të cilat duhet të shndërrohen në destinacione turistike”- theksoi ai.

Ministri u ndal në sfidat kryesore të këtij sezoni turistik ku theksoi se rritja e standardeve të shërbimeve dhe rritjen e kapaciteteve pritëse duhet të trefishohet për këtë vit.

“Hapja e kufijve do të ketë impakt për turizmin e organizuar nga vende të ndryshme të Europës. Sfida kryesore e këtij sezoni do të jetë niveli i shërbimeve dhe rritja e kapaciteteve pritëse ,të cilat duhet të trefishohen që të përballojë fluksin në rritje të turistëve vendas dhe të huaj”,- theksoi Klosi.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

The more the fly spins in the web, the more entangled it becomes. Here is how Belarusian officials and coaches persuaded the athlete to go home
Ronaldinho on Messi's victory at the Copa America: This is the only thing that he lacked. I am very happy for him
Mikel Arteta: Jaka stays. He is a key Arsenal player
Parti injured his ankle in a friendly game with Chelsea. Arsenal midfielder will be examined tomorrow
Umtiti agrees to leave Barca, but only to a club from the Champions League or claiming the title
Sassuolo is ready to give Locatelli to Juve on loan for 5 million euros with an obligation to buy out at least 30 million
Sofia Pozdnyakova: It's more fun with the audience, the excitement wakes up. But we do not have such a popular sport as football or figure skating. We are used to it