Albania

Të hënën mund të fillojë gjyqi kundër Donald Trump

Gjyqi i fajësimit të Donald Trump mbi rolin e tij në trazirat që ndodhën në Kongresin Amerikan në 6 Janar do të fillojë të hënën. Kështu deklarojnë përfaqësuesit demokrat, të cilët shprehen se Dhoma e Përfaqësuesve do të dërgojë akuzën e fajësimit në Senat, duke nisur zyrtarisht procesin e gjykimit.

Ndërkohë republikanët kanë kërkuar që dorëzimi i dosjes të bëhet më vonë, pasi kanë kërkuar kohë që të përgatiten. Dhoma e Përfaqësuesve javën e kaluar e akuzoi zotin Trump për nxitje të trazirave në Kongresin Amerikan, ku humbën jetën 4 qytetarë.

Kreu i demokratëve në Senat, Chuck Schumer, tha se tashmë dosja është në duart e Dhomës së Përfaqësuesve dhe të hënën do të vendoset nëse Trump do të fajësohet apo jo.

Tashmë gjithçka është në duart e demokratëve dhe nëse ata nuk ndryshojnë qëndrimin e bërë publik më herët, Trump do të jetë nën akuzë dhe mund të pengohet të rikandidojë në zgjedhjet e ardhshme.

Akuzat kundër Trump bëhen lidhur me protestat e dhunshme që u zhvilluan në 6 Janar. Presidenti kishte thirrur mbështetësit e tij në tubim, por nuk u bëri thirrje për qetësi kur ata nisën të hynin brenda Kongresit Amerikan, aty ku po certifikohej zgjedhja e Joe Biden.

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7