Albania

Të sëmurët me Covid-19 mund të mos rikthejnë shqisën e nuhatjes dhe shijes

Një në dhjetë pacientët rrezikojnë që kurrë mos ta kthejë shqisën e nuhatjes dhe të shijes edhe pasi të shërohen nga koronavirusi, tregojnë rezultatet nga hulumtimet e reja.

Humbja e shqisës së buhatjes dhe e shijes së fundmi ka qenë ndër simptomat e rregullta të koronavirusit, përveç kollitjes dhe etheve.

Hulumtimet e reja tregojnë se një në dhjetë pacientët që i kanë humbur këto dy shqisa mund të mos i kthejnë kurrë ato, shkruan “NewYork Post”

Studiuesit kanë mbledhur të dhëna nga pacientët në Itali dhe kanë zbuluar se 49 për qind e tyre kishin rikthyer plotësisht shqisën e tyre të nuhatjes dhe të shijes pasi ishin shëruar nga virusi.

Nga ana tjetër, dhjetë për qind kanë deklaruar se gjendja e tyre me këto shqisa ishte përkeqësuar.

Zbulimi i këtillë është publikuar në revistën JAMA Otolaryngology – Head and Qeck Surgery, ndërsa studiuesit paralajmëruan se mijëra njerëz mund të përballen me probleme shëndetësore dhe pasoja për shkak të Covid-19.

Football news:

Keylor Navas may miss the match against Leipzig due to a hip injury
Chelsea plans to buy rice. West ham demand more than 80 million pounds for the prop
Dybala intends to stay in Juve, despite real's Interest. The player wants 15 million euros a year, Torino offer 10
🌪 In 2008, Leipzig did not exist yet, and now it is in the semi-finals of the Champions League. It took real 54 years to do this
Nagelsmann reached the semi-finals of the Champions League at the age of 33. He will play against Tuchel, who advised him to become a coach
Olmo from Leipzig missed out on Barcelona – because of two Koreans and Bartomeu's politics. Tried to return, but Dani refused for Nagelsmann
Saul: RB Leipzig was better than Atletico the entire match