Albania

Theu karantinën dhe shkoi në restorant, ministri i Shëndetësisë drejt shkarkimit nëse s’jep vetë dorëheqjen

Kryeministri i Republikës Çeke, Andrej Babiš, ka thënë se do të shkarkojë ministrin e Shëndetësisë, nëse ai nuk jep dorëheqjen pas një raporti mediatik, që ai theu kufizimet e rrepta të qeverisë dhe vizitoi një restorant në Pragë.

Roman Prymula është kritikuar pasi u fotografua duke dalë nga një restorant në Pragë të mërkurën, i cili duhej të ishte mbyllur sipas rregullat e reja të vendit për parandalimin e COVID-19.

E përditshmja Çeke Blesk njoftoi se politikani gjithashtu nuk mbante maskë kur po hipte në makinën e tij të drejtuar nga shoferi.

“Gabimi i ministrit Prymula është i pafalshëm,” shkroi Babiš të premten.

“Në një kohë kur ne u kërkojmë njerëzve të ndjekin rregulla të rëndësishme, kur profesionistët tanë të shëndetit po luftojnë në vijën e parë të frontit, një sjellje e tillë është plotësisht e papranueshme. Unë i kërkova atij të japë dorëheqjen dhe nëse nuk e bën, unë jam gati ta shkarkoj atë”-u shpreh kryeministri çek.

Andrej Babiš tha se ai do të takohet me presidentin e vendit për të diskutuar një zëvendësim të mundshëm të minsitrit të Shëndetësisë.

Në një intervistë për një të përjavshme  çeke, ministri i shëndetësisë tha se ai ishte ftuar të merrte pjesë në një takim me një drejtor spitali dhe shkoi vetëm nëpër restorant në një hapësirë ​​private.

Prymula shtoi se ai nuk mendonte se ai kishte bërë shumë gabim, por do të japë dorëheqjen nëse kjo është ajo që dëshironte publiku çek.

Ndërkohë inistri i Brendshëm Jan Hamacek e mirëpriti vendimin e Kryeministrit dhe tha se ishte “zgjidhja e vetme e mundshme dhe e saktë”.

“Kjo na jep një shans për të ruajtur besimin e publikut në promovimin e masave të nevojshme për të luftuar epideminë”, shkroi Hamacek në Twitter.

Football news:

Steve McManaman: Real Madrid are an aging team. They need new players if they want to reach their previous heights
ISCO could move to Sevilla in January. Lopetegui is personally Interested
Bilyaletdinov about the Champions League: Loco can leave the group. Unmotivated Bayern can be beaten in the 6th round
Zlatan Ibrahimovic: I Thought about retiring, but I wanted to change the mentality of Milan
Vasco da Gama sports Director: Balotelli will be like Maradona for us
Real Madrid won't buy Mbappe in the summer of 2021 due to the crisis (Le Parisien)
Ibra scores in 39, Buffon drags in 42, Ronaldo has no plans to finish. Is football really getting old?