Albania

Totali i aktiveve në sektorin bankar u rrit në 1.6 trilion lekë

TIRANË, 12 maj /ATSH/ Totali i aktiveve në sektorin bankar shqiptar u zgjerua më tej në 3-mujorin e parë të këtij viti duke kaluar për herë të parë pragun e 1.6 trilionë lekëve.

Banka e Shqipërisë bën të ditur se, totali i aktiveve arriti në 1.603 trilionë lekë, në fund të muajit mars 2021 duke shënuar një rritje vjetore me 3.5 %.

Vlera e aseteve është zgjeruar me rreth 21 miliardë lekë gjatë këtij viti.

Gjatë tremujorit të parë të këtij viti, rritja është mbështetur kryesisht te letrat me vlerë dhe aktivet e tjera likuide, me rrezik të ulët, ndërsa huaja ka shënuar një rritje më të ngadaltë, fakt që shpjegohet pjesërisht edhe me elementin sezonal. /j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Smertin recalls Euro 2004: he almost fought in the joints, defended against the young Cristiano and understood the excitement of the Bridge
Gareth Southgate: We shouldn't be football snobs. In matches with top teams, diversity is important
Leonid Slutsky: I am still sure that the Finnish national team is the outsider of our group. They were very lucky against Denmark
I'm not a racist! Arnautovic apologized for insulting the players of the national team of North Macedonia
Gary Lineker: Mbappe is a world-class star, he will replace Ronaldo, but not Messi. Leo does things that others are not capable of
The Spanish fan has been going to the matches of the national team since 1979. He came to the Euro with the famous drum (he could have lost it during the lockdown)
Ronaldo removed the sponsored Coca-Cola at a press conference. Cristiano is strongly against sugar - does not even advertise it