Albania

Universiteti i tërheq doktoraturën ish-ministres për Familjen dhe Çështjet Sociale

BERLIN, 11 qershor /ATSH-DPA/ – Universiteti gjerman i Freies i ka tërhequr titullin e doktoraturës ministres për Familjen dhe Çështjet Sociale, Franziska Giffey për plagjiaturë.

Ministrja dha dorëheqjen më 19 maj pas polemikave se si e kishte marrë gradën e  doktoraturës.

Sipas universitetit ”titulli është fituar përmes mashtrimit për pavarësinë e performancës  shkencore”.

Universiteti kishte shprehur kritika mbi teknikat e përdorura në citime, por nuk e kishte tërhequr titullin.

Që nga ajo kohë ministrja nuk e përdorte më titullin në prezantimet e saj./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Scotland coach Clarke: There were a lot of good moments during the group stage, but no points scored
England are the most boring group winners in history. Two goals were enough! And at the World Cup, the Italians once became the first even with one
Dalic - to the fans after reaching the Euro playoffs: You are our strength, and we will be your pride
Modric became the youngest and oldest goalscorer in Croatia at the Euro
Czech Republic coach Shilgava: We came out of the group and fought with England for the first place. We got what we wanted
Gareth Southgate: England wanted to win the group and continue to play at Wembley-and it succeeded
Luka Modric: When Croatia plays like this, we are dangerous for everyone