Albania

VIDEO / Biden mban fjalim në Ditën e Falenderimeve: Ne jemi në luftë me virusin, jo me njëri-tjetrin

Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden në një fjalim që ka mbajtur për të uruar popullin amerikan për Ditën e Falenderimeve është shprehur se njerëzit janë në luftë me Covid-19 dhe jo me njëri-tjetrin.

Ai u shpreh se ata duhet të “bashkohen” për të luftuar këtë virus që i ka ndarë dhe i ka futur në konflikt me njëri-tjetrin.

Më tej, ai ka thënë se rritja e rasteve të infektimit duhet ngadalësuar, pasi këtë ua kanë borxh infermierve dhe mjekëve që janë në vijë të parë në përballjen me pandeminë.

“Unë besoj se ju gjithmonë meritoni të dëgjoni të vërtetën nga presidenti juaj. Ne duhet të ngadalësojmë rritjen e këtij virusi. Ne ua kemi borxh mjekëve dhe infermierëve dhe punonjësve të vijës së frontit. Ne ua kemi borxh bashkëqytetarëve tanë. Kjo na ndau, na zemëroi, na vendosi kundër njëri-tjetrit. Unë e di që vendi është lodhur nga lufta, por duhet të kujtojmë ne jemi në luftë me virusin, jo me njëri-tjetrin”, deklaroi ai.

SHBA-ja është vendi më i prekur nga Covid-19 në botë.

Që nga fillimi i pandemisë, atje janë regjistruar 13,176,613 raste pozitive me koronavirus, ndërsa 268,731 të tjerë kanë humbur jetën.

j.l./ dita

Football news:

Ex - Liverpool defender Flanagan is close to a move to Poland's Jagiellonia
Rodgers on 2-0 with Southampton: Should have scored more. Leicester are 2nd in the Premier League
Real Madrid may call up Castilla's top scorer Hugo Duro due to Jovic's departure
Covid at Ruiz's. The midfielder will not play for Napoli against Juve in the Italian Super Cup
Lampard on Hudson-Odoi: Callum is in great shape and will definitely get playing time
Agent: Cheryshev is not going to leave Valencia. The coach trusts him
Bayern gave the midfielder Dayak Union on loan with a buyout option