Albania

VIDEO / Franca ngec në Budapest, Hungaria merr pikën e parë

Duket e pabesueshme por Hungaria ka arritur të frenojë skuadrën numër 1 në botë, dhe numër 1 të këtij Europiani sa i përket pretendentëve, kjo në bazë të parashikimit të të gjithë specialistëve.

Ndeshja Hungari-Francë, zhvilluar në “Puskas Arena”, e vlefshme për grupin F të Euro 2020 ka dhuruar emoxcione kryesisht për vendasit dhe të gjithë të pranishmit në këtë impiant i cili mban rekordin e numrit të tifozëve të pranishëm pasi është i vetmi stadium në Europian me kapacitet maksimal.

Vendasit gjetën golin e avantazhit në mbyllje të pjesës së parë. Minuta e dytë shtesë e pjesës së parë, mbrojtja franceze “në gjumë” dhe Attila Fiola, 31-vjeçari i MOL Fehervar, dërgoi topin në rrjetë pas asistit të marrë nga Roland Sallai.

Ndërkohë me fillimin e së dytë “gjelat” mundohen të reagojnë dhe në minutën e 66-të, asisti i Kylian Mbappe nga krahu i djathtë, kalon nëpërmjet një mbërojtësi të i Hungarisë që nuk e largon mirë topin dhe aty përfitoi Antonio Griezman, i cili nuk e pati të vështirë ta dërgojë në rrjetë.

Por vetëm kaq mundi të bëjë skuadra e Didie Deashamps e cila pas fillimtit ë mbarë të këtij evenimenti me mundjen e pretendentëve të tjerë të grupit si Gjermania, e gjejnë veten tashmë në kuotën e 4 pikëve pas dy ndeshjesh duke humbur 2 pikë me skuadrën më të dobët në letër të grupit të tyre.

n.s. / dita

Football news:

Rooney rolled under the 20-year-old Derby midfielder in training and injured him. He may miss 3 months
Manchester United believe that Pogba is unlikely to extend his contract. Therefore, they are ready to let him go to PSG
Ramos will miss the French Super Cup due to a muscle injury to his leg
Roberto Carlos on Messi: He really needed the America's Cup - a title, a trophy. I am happy for my friend and colleague
Former Man City and Monaco striker Jovetic has moved to Hertha
Allegri on Real Madrid's Interest: I thank Perez, but I chose Juve because of my love for the club
Koeman likes Bayern defender Hernandez. Barcelona considers the transfer impossible