Albania

VIDEO/ Shikoni ‘spektaklin’ me topin në fushë nga legjenda e futbollit, ky është goli historik i Maradonës

Ditën e sotme, Diego Armando Maradona, legjenda e futbollit, ka humbur jetën si pasojë e një arresti kardiak.

Maradona do të mbahet mend për shumë gola, por njëri prej tyre ishte më i veçanti.

Legjenda argjentinase Diego Armando Maradona ka shënuar një nga golat më të pabesueshëm në historinë e futbollit në botërorin e vitit 1986 dhe fjala është për golin e tij përballë Anglisë në Botëror quhet si “Goli i shekullit”.

Shumë janë munduar pas tij që ta kopjojnë këtë aksion, por pak ia kanë arritur. Njëri prej tyre ishte Messi, i cili thuajse ka shënuar një gol të ngjashëm.

h.b/dita

Football news:

Pep Guardiola: Tuchel is an exceptional coach. I am sure he will succeed with Chelsea
Flick's future in Bayern is in doubt. He has a difficult relationship with Salihamidzic
Mikhailovich's autobiography - 🔥 Was friends with a criminal boss, rushed to the Inter locker room to deal with Ibra, defeated leukemia
Chelsea's chances of signing Alaba have increased since Tuchel's arrival. Real Madrid is also Interested in the player
Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus