Albania

VIDEO/ “Shpërthim si në Hiroshima”! Guvernatori i Bejrutit nuk i përmban lotët para gazetarëve: Nuk kam asgjë në mendje përveç “katastrofë”

Guvernatori i kryeqytetit libanez të Bejrutit, Marwan Abboud, u shfaq në lot ndërsa iu drejtua gazetarëve disa orë pasi shpërthimit masiv që goditi qytetin këtë mbrëmje, 4 gusht.

Ai po fliste për gazetarët pranë vendit të shpërthimit. Zyrtari libanez, i rrethuar nga anëtarët e ushtrisë, tha se ai erdhi në kërkim të 10 zjarrfikësve që u zhdukën në detyrë dhe se nuk kishte asnjë informacion të disponueshëm rreth tyre.

Shpërthimi “është i ngjashëm me atë që ndodhi në Japoni, në Hiroshima dhe Nagasaki”, tha Abboud, duke shtuar se ai kurrë nuk kishte parë një shpërthim të një madhësie të tillë.

Unë kurrë nuk kam parë një shkatërrim kaq të madh. Kjo është një fatkeqësi kombëtare, kjo është një fatkeqësi për Libanin . ”

“Ne duhet të qëndrojmë të fortë, duhet të qëndrojmë të guximshëm … por kjo është shumë …”, tha Abboud duke mos i përmbajtur lotët.

Kur u pyetën për informacionin në lidhje me shpërthimin, ai tha se në mendjen e tij nuk kishte asgjë tjetër përveç “katastrofë”.

Shpërthimi mori jetën e më shumë se 50 dhe plagosi më shumë se 2.700, sipas ministrit libanez të Shëndetësisë.

Football news:

Barcelona's Interest in Isak Increased after Koeman's appointment. Larsson has a high opinion of the player (Mundo Seportivo)
Manuel Pellegrini: When you play against Real Madrid and var, it's too much
PSV and Porto are Interested in Barcelona midfielder PUC. He doesn't want to leave the club
Puyol about Barcelona: If we want to win the championship, we need to perform very well
Schalke sacked Wagner. The team has not won the Bundesliga since January
Iacini on 3:4 with Inter: Even a draw would be an unfair result, given how many chances Fiorentina created
Ramos Pro 3:2 with Betis: the Referee tried his best and didn't do anything intentionally