Albania

Zgjedhjet e 25 prillit/ Duka: Gjykoj se opozita do të dalë me 2 lista

TIRANË, 25 nëntor /ATSH – I. Vata/- Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, deklaroi sot se nëse grupimi opozitar nuk mbetet i kënaqur nga oferta e PD-së, do vendosë si grup dhe mund të dalë më vete në zgjedhjet e 25 prillit.

Duka, tha në një emision televiziv se Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim nuk dalin me një listë të përbashkët në zgjedhjet e 25 prillit. Këtë, tha ai, ia ka thënë edhe Bashës gjatë një takimi.

“Ato i kanë të qarta ndarjet. Edhe në një komunikim që kam pasur me Bashën, ma ka thënë, ndaj ta garantoj që nuk dalin bashkë. Janë dy lista. Unë gjykoj që dy lista, një LSI dhe një PD. Pse PD do na fusë neve? Aty nuk të fut njeri për mik, por për vota. Doni apo s’doni, unë në Durrës mund të mos marr 9 mijë vota, po 8 mijë i marr. Këto partitë e vogla në qarqe të ndryshme të Shqipërisë mund të të heqin një kandidat”, tha Duka.

“Në këto kushte, ndryshimet i ka bërë Rama për të marrë pushtetin. Janë bërë në një mënyrë të njëanshme dhe në kohë shumë të kufizuar. Nëse do ishin koalicione parazgjedhore me siglat e partive në Durrës merrja 6200 vota. Tani më duhen 9000 vota. Brenda koalicioneve ka mundësi që të mbrosh vota. Dhe në këto kushte mbetet kandidimi brenda koalicionit të përbashkët”, shpjegoi ai.

Pyetjes nëse ka oferta nga të majtët, Duka u shpreh se nuk ndërron tre muaj para zgjedhjeve. “Nuk është se më ka ofruar njeri sepse kuptohet se nuk ka kuptim. Po nëse del në vete je më i lirë për të vendosur për të ardhmen”, u shpreh ai. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Pep Guardiola: Tuchel is an exceptional coach. I am sure he will succeed with Chelsea
Flick's future in Bayern is in doubt. He has a difficult relationship with Salihamidzic
Mikhailovich's autobiography - 🔥 Was friends with a criminal boss, rushed to the Inter locker room to deal with Ibra, defeated leukemia
Chelsea's chances of signing Alaba have increased since Tuchel's arrival. Real Madrid is also Interested in the player
Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus