Albania

Zyrtare: Woodward deponon dorëheqjen nga posti i shefit ekzekutiv të Unitedit

Ed Woodward është larguar nga posti i shefit ekzekutiv të Manchester Unitedi pas tetë viteve të kaluara në këtë detyrë. Kjo si pasojë e mosmarrëveshjeve lidhur me formimin e Superligës Evropiane.

Manchester Evening News ka mësuar se ai mendonte të tërhiqej në fund të vitit 2021 pas finalizimit të ristrukturimit të klubit, megjithatë është tërhequr nga detyra pas problemeve të krijuara në futbollin evropian.

Lojtarët e Unitedit ishin njoftuar me vendimin e Woodward para se lajmi të dilte në media. Në njoftimin e Djajve të Kuq është thënë se shefi ekzekutiv e kishte planifikuar largimin në fund të vitit dhe tash vetëm sa e ka deponuar dorëheqjen.

Lajmi për dorëheqjen e tij vjen në një mbrëmje të tensionuar sa i përket Superligës Evropiane, pasi që disa nga klubet themeluese kanë vendosur të tërhiqen.

Woodward u bë shef ekzekutiv i Manchester Unitedit në vitin 2013 duke zënë vendin e David Gill dhe do të mbahet mend për epokën e pasuksesshme post-Sir Alex Ferguson, kur kishte pasur mosmarrëveshje me trajnerë, si David Moyes, Louis van Gaal e Jose Mourinho.

Football news:

Juventus refused to sell de Ligt to Chelsea and Barca. The offers came about 10 days ago
Real Madrid, Barcelona and Juve sent letters to 7 Super League clubs and threaten them with legal consequences for withdrawing from the tournament
Julen Lopetegui: Zidane is the perfect coach for Real Madrid. His work speaks for itself
Hazard will be hard to convince to leave Real Madrid. He receives 15 million euros, his contract is valid for another 3 years
Neymar will receive 30 million euros a year under a new contract with PSG
Ronald Koeman: I hope that the VAR and the referees will make fair decisions for us and for Atletico
Ramos is unlikely to play against Sevilla. He has been out of the Real Madrid squad for two days