Bosnia and Herzegovina
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

VELIKA PROMJENA NA OTOKU: Humza Yousaf postaje novi premijer Škotske?

Humza Yousaf sin je imigranata koji su u Glasgow stigli 60-ih godina, Yousaf je uvjeren političar s uvjerljivom pozadinom.

Humza Yousaf pobijedio na unutarstranačkim izborima za lidera SNP-a i trebao bi biti imenovan za novog premijera (prvog ministra) Škotske, zamijenivši Nicolu Sturgeon.

Utrka za prvo mjesto u stranci pokrenuto je nakon šokantne ostavke gospođe Sturgeon prošlog mjeseca.

Pobjednik će se sada suočiti s glasanjem u Holyroodu u utorak prije nego što bude službeno potvrđen kao prvi ministar.

U malo vjerovatnom slučaju da škotski parlament ne bude mogao izabrati prvog ministra u roku od 28 dana, održat će se izbori.

Nakon što je gospođa Sturgeon objavila svoju namjeru da odstupi, u utrku za čelno mjesto ušli su ministar zdravstva Humza Yousaf, upravnica finansija Kate Forbes i bivši ministar sigurnosti zajednice Ash Regan.

Yousafova uvjerljiva pozadinska priča

Humza Yousaf sin je imigranata koji su u Glasgow stigli 60-ih godina, Yousaf je uvjeren političar s uvjerljivom pozadinom.

Njegov otac potječe iz grada Mian Channu u Pakistanu, dok je njegova majka rođena u južnoazijskoj porodici u Keniji, koja je bila prisiljena pobjeći iz zemlje nakon porasta nasilja nad azijatskim stanovništvom.

Pokrećući svoju kampanju u Clydebanku u Glasgowu, gdje je njegov djed po ocu radio u tvornici šivaćih mašina Singer, Yousaf je rekao: “Smatram da korijeni mojih predaka nisu samo pakistanski, već da teku i kroz Clydebank, koji me doveo ovdje gdje sam danas.”

Na njega se gleda kao na nekoga ko utjelovljuje radikalnu promjenu.

“On kaže da je radikalna promjena. To je ono što ja predstavljam”, rekao je insajder SNP-a u Westminsteru.

U intervjuima je često govorio o tome kako je 11. septembar promijenio njegov svijet i potaknuo njegovo političko buđenje.

Bio je u Hutchesons’ Grammar School u Glasgowu u to vrijeme, a njegove kolege su postavljale pitanja poput: “Zašto muslimani mrze Ameriku?”

Posljedice su ga potaknule da sazna više o svojoj vjerskoj i kulturnoj baštini.

altHumza Yousaf (u sredini) (Foto: Reuters)

Do 2003. marširao je ulicama Londona protiv invazije Iraka koju su predvodile Sjedinjene Američke Države.

“Pridružili smo se više od dva miliona drugih koji su izašli na ulice kako bi izrazili svoj bijes zbog onoga što je bila ilegalna invazija utemeljena na laži”, kasnije je napisao.

Izučavajući politiku na Univerzitetu u Glasgowu, pridružio se SNP-u 2005. nakon što je čuo antiratni govor bivšeg čelnika SNP-a Alexa Salmonda.

Njegova su uvjerenja dodatno produbljena nakon još jednog govora majke Gordona Gentlea, 19-godišnjaka iz Polloka, koji je poginuo od bombe postavljene na cesti u Basri. Yousafu je palo na pamet da bi samo nezavisnost spriječila Škotsku da bude uvučena u ilegalni rat.

Akhtar Khan, aktivist iz Glasgowa koji poznaje Yousafa još iz školskih dana, kada su zajedno igrali nogomet u Queen's Parku, i koji mu se ponovno pridružio kada su volontirali u britanskoj dobrotvornoj organizaciji Islamic Relief, primijetio je od samog početka da ima sposobnost uvjeravanja ljudi.

“Njegova duhovitost i humor pomogli su jer su ga učinili simpatičnim. Mogao je privući ljude jer ih je privlačio kao osoba. Mi ostali bili smo prilično otvoreni i malo previše strastveni.”

Politička karijera

Kada je SNP došao na vlast 2007., Yousaf je radio za pokojnog Bashira Ahmada, prvog nebijelog člana škotskog parlamenta (MSP), koji je stigao iz Pakistana ranih 60-ih, počevši kao vozač autobusa.

Tokom dvije godine koliko su radili zajedno, rekao je Yousaf, Ahmad je postao mentor koji ga je podučavao kroz njegov karakter, a ne tako što mu je govorio što da misli. Ahmadov sin, Atif Ahmad, kaže da je njegov otac gledao na Yousafa kao na trećeg sina.

“Vrlo je odgojen, dobar slušatelj, savjestan u svom poslu. Također je dobro prihvatao savjete”, rekao je.

Kad je Bashir Ahmad umro od srčanog udara, Alex Salmond brzo je angažirao Yousafa kao pomoćnika.

“SNP je jednostavno mogao pustiti Humzu da ode”, rekao je Atif Ahmad. “Nisu željeli da se to dogodi. Vidjeli su ga kao nekoga ko ima talent.”

Do 2011. Yousaf je izabran u MSP, položivši zakletvu na engleskom i urdu jeziku. Uspon mu je bio brz, ali nimalo lagan.

Kao ministar saobraćaja 2016. godine kažnjen je s 300 funti (363 dolara) jer je vozio prijateljev automobil bez osiguranja.

Promaknut u ministra pravosuđa 2018., izazvao je više kontroverzi svojim nacrtom zakona o zločinima iz mržnje, “zbrkanim” dijelom zakona koji tek treba postati zakon, a njegova zabrana “raspirivanja mržnje” izazvala je oštru raspravu o slobodi govora.

Kao sekretar za zdravstvo, njegova je reputacija ponovno dovedena u pitanje, posebno u slučaju nezgoda i čekanja u hitnim slučajevima.

Margaret Hay (50) rekla je za Al Jazeeru da je njezina 57-godišnja sestra umrla nakon 10 sati čekanja u vozilu hitne pomoći ispred lokalne bolnice. Bol se pogoršala kada Yousafov ured nije odgovorio na njezine mailove, rekla je.

“Mora nešto objasniti. Ministar je 11 godina. U politici, to ima svoju cijenu”, rekao je Gerry Hassan, akademski i politički komentator.

Hassan je rekao da je stranka u “nervoznom, uznemirujućem stanju”.

“Oni su prošli zlatnu generaciju SNP-a i pokušavaju da održe tu priču. Njegova lična priča je snažna, ali za što se on zalaže?”

Prvi škotski ‘aktivistički’ vođa?

Tokom svoje kampanje, Yousaf je obećao da će biti “prvi aktivist” u zemlji.

To je područje u kojem je pokazao predanost, posebno u pogledu prava izbjeglica.

Roza Salih, vijećnica SNP-a za Greater Pollok, koja je u Škotsku stigla kao izbjeglica iz Iraka 2001., a postala poznata kao učenica koja je vodila kampanju protiv deportacija tražitelja azila, prvi put ga je upoznala na protestu za prava izbjeglica 2015. godine.

“Uvijek se pojavljuje, uvijek govori”, rekla je.

“Za mnoge ljude to djeluje liderski. Ljudi shvataju da su dio zajednice. Humza razumije ljude različitih sredina. On ima takvo razumijevanje ljudskih borbi.”

Dok su rasprave o vodstvu bjesnile ove sedmice, podrška nezavisnosti diljem zemlje pala je na 39 posto, prema istraživanju Sky Newsa.

Povratkom u Silverburn, jasno je da, iako je Yousaf cijenjen zbog svoje topline i smisla za humor u Glasgowu, on bi se mogao boriti da oživi pokret za važna pitanja.