Cyprus

Barolar Birliği: “Kararlarla ilgili Başbakan ya da Bakanlar Kurulu’nun yetkisi yok”

Barolar Birliği: “Kararlarla ilgili Başbakan ya da Bakanlar Kurulu’nun yetkisi yok”

Barolar Birliği Başkanı Esendağlı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'nun dün akşamki kararlarının yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete'de yayımlanması gerektiğini, kararları Resmi Gazete’de yayımlama hakkının da Sağlık Bakanı’nda olduğunu ifade ederek, “Bakanlar Kurulu'nun veya Başbakan'ın herhangi bir yetkisi bulunmamakta” dedi.

Barolar Birliği: “Kararlarla ilgili Başbakan ya da Bakanlar Kurulu’nun yetkisi yok”

Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ile hükümetin aldığı salgınla ilgili iki karara ilişkin hukuki soruna değindi.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'nun dün akşamki kararlarının yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete'de yayımlanması gerektiğini ifade eden Esendağlı, “Peki bu yetki kime aittir?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Yasa'ya göre kararları Resmi Gazete'de yayımlayacak olan Sağlık Bakanlığı'dır. Başka bir ifadeyle Bakanlar Kurulu'nun veya Başbakan'ın bu kararları Resmi Gazete'de yayımlamama konusunda herhangi bir yetkisi veya takdir hakkı bulunmamaktadır. Ama kararlar da henüz yayımlanmış değildir. Dolayısı ile şu anki hukuki durum, bir nevi "Araf"'tır; karmaşadır”

Esendağlı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hukuki sorun şu noktalarda ortaya çıkmaktadır:

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'nun dün akşamki kararlarının yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete'de yayımlanması gerekmektedir.

Peki bu yetki kime aittir?

Yasa'ya göre kararları Resmi Gazete'de yayımlayacak olan Sağlık Bakanlığı'dır. Başka bir ifadeyle Bakanlar Kurulu'nun veya Başbakan'ın bu kararları Resmi Gazete'de yayımlamama konusunda herhangi bir yetkisi veya takdir hakkı bulunmamaktadır. Ama kararlar da henüz yayımlanmış değildir.

Dolayısı ile şu anki hukuki durum, bir nevi "Araf"'tır; karmaşadır. KKTC Başsavcısı'nın, saat 14.00’te davet edildiği Bakanlar Kurulu toplantısında taraflara hukuki durumlarını net olarak anlayacakları şekilde gerekli mütalaayı vereceğini düşünmekteyim.

Az daha sabır dilerim.”

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7