Cyprus

Başbakan Ersan Saner: “Ben muhalefet engelliyor demedim, sorumluluk almaktan kaçıyorlar dedim"

Başbakan Ersan Saner, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaparak, “Ben, ‘muhalefet komitelerde nisap sorunu yaratarak hükümet çalışmalarını engelliyor’ demiyorum” ifadelerini kullandı.

Başbakan Saner, konuya açıklık getirerek şunları söyledi:

Benim dediğim şudur; Biz UBP olarak ülkenin çok zor günler yaşadığı bir dönemde, CTP VE HP sorumluluktan kaçarken bağımsızların desteği ile DP ve YDP ile hükümet kurarken iyi niyet göstererek Meclis İdari ve Sosyal İşler Komitesi ile Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’ndeki üyelikleri muhalefetteki 2 parti ile eşit sayıda bölüştük.

Bundan murat ettiğimiz, pandemi döneminden geçerken uzlaşı ile sorunlara çare aramaktı. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde ise meclisteki oranlarımız nispetinde hakkımız olan sayı ile temsiliyet oranımızdaki sayımızla hizmet vermeye devam ediyoruz. 

Ama süreç içinde bizim iyi niyetimizin fayda sağlamadığını gördük. Söz konusu diğer 2 komitede çoğunlukta olmamamız önemli bazı yasaların çıkması ile seçim tarihi belirlenmesinde 27 milletvekilinin desteğine rağmen komitelerde hükümete sorun yaratılmaktadır. Bunu düzeltilmesi gerekir. 

Diğer 2 komitedeki üye dağılımının da Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’ndeki gibi olması oranlarımız nispetinde hem hakkimiz hem de bir gerekliliktir. Ülke için doğru olan budur. 

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde bizim bir üye fazla olmamızın demokrasiye aykırı olmadığını bilerek evet diyen CTP ve HP’nin neden 2 komitede de benzer bir yapı oluşmasına karşı çıktıkları aşikardır...

Niyetleri, hükümetin iş yapmasını, yasa çıkarmasını engellemek, suyu bulandırmaktır. Hükümet olarak buna izin veremeyiz. Bu arada, 2018 yılında 4’lü koalisyon hükümeti kurulurken dönemin UBP Genel Başkanı Sayın Özgürgün’ün “hükümet elbette komitelerde fazla olur” anlayış ile CTP- HP- DP- TDP koalisyon hükümetine tüm komitelerde çoğunluk imkanı tanıdığını da yeri gelmişken hatırlatmakta fayda görüyorum.”

Football news:

Yarmolenko and Yaremchuk scored Ukraine's first Euro goals since 2012
The emotion of the day is the cry of Zinchenko. Ukraine won back from 0:2, but still lost
Ukraine scored 2 goals in 4 minutes in the match with the Netherlands
Shevchenko made a reverse substitution for Marlos in the match against the Netherlands
Milan - Djokovic after winning at Roland Garros: Congratulations on your triumph 👏 🇷 🇸
Raheem not only scored for Croatia, but also shone in a double role. Southgate appreciates Raheem and ignores the dislike of the fans
Ex-midfielder Muamba, who survived a cardiac arrest in 2012, is happy to save Eriksen: Whatever happens next at the Euro, the main success has already been achieved