Cyprus

BKP Genel Başkanı İzzer İzcan: “Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını kabul etmiyoruz”

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ve bundan sonra barış yanlısı sendika ve siyasi partilerin izleyeceği mücadele şekli üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu.

BKP’den verilen bilgiye göre, görüşmede konuşan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının meşru olmadığını ve BKP tarafından kabul edilmeyeceğini söyledi.

Seçimde Kıbrıslı Türklerin iradesinin çiğnendiğini ileri süren İzcan, “Çıkan sonuç yasalara uydurulsa da meşru değildir” dedi.

Seçimlerde yaşananları uluslararası kamuoyuna taşıyacaklarını dile getiren İzcan, “bu gerçekler ışığında Ersin Tatar’ı, Kıbrıs Türk toplumunun demokratik iradesi ile seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak tanımayacağız” diye konuştu.

Barış ve federal çözüm yanlılarının oluşturacağı güç birliğinin ilke ve hedeflerinin önemli olduğunu belirten İzcan, bu birliğin geniş bir tabana yayılmış olması ve “ayrılıkçı ilhak politikalarını” kesin bir dille ret etmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

“BKP, böyle bir güç ve eylem birliğinin içinde yer alıp, yurduna olan görevini yerine getirmekten onur duyar” diyen İzzet İzcan, barış demokrasi ve özgürlük mücadelesine kararlılıkla devam edeceklerini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Jose Mourinho: I'm 57, very young. I will train for another 10-15 years
Davis is named the best player in Canada in 2020
Iker Casillas: Zidane is great. He has earned the right to coach Real Madrid
Gattuso on Napoli: Almost lost to AZ, although they could have reached the playoffs
Mikel Arteta: Arsenal in the Premier League are not as formidable in attack as in the Europa League
Roma have 4 wins in 5 rounds of the Eurocup season for the first time
Soboslai could move to Leipzig in the winter if Salzburg fail to qualify for the Champions League play-offs. The midfielder is also of Interest to Bayern