Cyprus

CTP Kadın Örgütü, Kadın Dostu Kentler Projesi’ni yerel yönetimlerle paylaştı

Açıklamada 2006 yılında Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan “Kadın Dostu Kentler Ortak Programı”nın, kadınların kentsel yaşamın her alanında eşit bir şekilde yer almasını destekleyen kentler oluşturulmasını amaçladığı anımsatıldı. 

Bu bağlamda CTP Kadın Örgütü Başkanı Lefkoşa Milletvekili Sıla Usar, Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya ve Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe’nin beraberlerindeki heyetlerle Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi’yi ziyaret ettiği kaydedilen açıklamada ziyaretlerde kadın meclislerinin oluşturulması başta olmak üzere eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik ve şiddetten arınmış bir yaşam için yerel hizmetlerin geliştirilmesi yönünde görüşler paylaşıldığı belirtildi. 

Açıklamaya göre görüşmelerde kreşler açılması, yaşlı ve özel ihtiyaçlı bireylerin bakım hizmetlerinin sağlanması, sığınma evleri ve erişilebilir acil şiddet kanallarının oluşturulmasının önemine vurgu yapıldı.  

CTP Kadın Örgütü’nün ülke genelinde yerel yönetim ziyaretlerine devam edeceği, kadın dostu kentlerin oluşturulması için ortak çalışmalara ve iş birliğine her zaman destek vereceği bildirildi.

“KORONAVİRÜS TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNİ DERİNLEŞTİRDİ”

Dünyanın her yerinde olduğu gibi KKTC’de de kadınlar ve erkekler arasında eşitsizliğin, kadınlara yönelik ayrımcılık ve şiddetin devam ettiği kaydedilen açıklamada, Koronavirüs salgınının toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirdiği belirtildi. 

Gündelikçi, ödenmeyen ev içi bakım hizmetleri gibi kayıt dışı işlerde daha yoğun çalışan kadınlar yoksulluğa daha yakın durduğu ifade edilen açıklamada, kadınların geleneksel olarak çocuk ve yaşlı bakımından da sorumlu tutulduğu için okulların uzaktan eğitim verdiği, yaşlı bakım imkanlarının kısıtlandığı pandemi koşullarında işlerini kaybetmek riski ile yüz yüze kaldığı vurgulandı. 

Dünya genelinde Koronavirüs salgını nedeniyle ev içi şiddet oranlarının yüzde 30’dan fazla arttığı dile getirilen açıklamada başka ülkelerde yaşanan tecrübelerin KKTC’de de kadınlar ve çocuklara yönelik ev içi şiddetin ve istismarın artmış olabileceğine dair şüpheye yer bırakmadığı kaydedildi.  

Açıklamada “Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Örgütü olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadın haklarını insan hakları olarak gören, kadın erkek eşitliğini demokrasinin temeli kabul eden, emek mücadelesini yükselten, her kadının ve kız çocuğunun şiddetten, ayrımcılıktan ve yoksulluktan uzak yaşama hakkını savunan düşünce ve eylemlere olan bağlılığımızı sürdürdüğümüzü tekrar hatırlatmak isteriz” ifadelerine de yer verildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Bruno picked up 4 Player of the Month awards in 2020. Ronaldo, Henry and Lampard had the same number-but for a career in the Premier League
Lev - the best coach of the decade in the national teams, Deschamps-2nd, Shevchenko-17th (IFFHS)
Head of the Premier League: We ask players not to hug and change their behavior
Milan had rented the midfielder, Torino Meite until end of season with option to buy
Ramos played on painkillers with Athletic due to knee problems
Barcelona's presidential election is scheduled to take place on March 7
Sir Alex Ferguson: Fortunately, I was retired when I watched Liverpool play in the last two years