Cyprus

CTP'li Salahi Şahiner: "Sektörler iflasın eşiğinde, ekonomik kurtarma paketi şart"

Kıbrıs Postası - BURCU ECE YILMAZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Salahi Şahiner, BRT'de katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu...

CTP’nin partilere sunduğu maddelerin içinde yer alan ‘Kurulacak hükümet kurulduktan 10 gün içinde mali tabloyu şeffaf şekilde açıklayacak’ önerisinin önemine işaret eden Salahi Şahiner, “Halkımız kurulacak olan hükümetin nasıl bir noktaya varacağını bilmeli. Çünkü 2021 yılı büyük sıkıntılarla geçecek” dedi.

"ÖNGÖRÜLEN BÜTÇE AÇIĞINA KATILMIYORUM... DAHA KÖTÜMSER BİR TABLO BEKLİYORUM"

“2021 yılında ekonomik çöküşün eşiğinde olacağız” diyen Şahiner, öngörülen 3.5 milyar TL bütçe açığına vurgu yaparak, “İnanılmaz büyük bir bütçe açığıyla karşı karşıyayız. Açıkçası Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan beklentiye de katılmıyorum. Daha kötümser bir tablo bekliyorum” diye konuştu.

İflas etmek üzere olan sektörler olduğunu söleyen Şahiner, “Sektörleri, esnafımızı iflasa terk edemeyiz” dedi.

"EKONOMİK KURTARMA PAKETİ ŞART"

Şahiner, 2021 yılında ekstra kaynağa ihtiyaç olduğunu belirterek, pandeminin esas etkilerinin 2021 yılı içinde hissedileceğini söyledi.

Devletin sektörlere elini uzatması gerektiğinin altını çizen Şahiner, “Ekonomik kurtarma paketinin hayata geçmesi şart” ifadelerini kullandı.

Özel sektörü korumanın önemine işaret eden Şahiner şöyle devam etti:

"GÖZÜMÜZ GİBİ BAKMAMIZ GEREKEN SEKTÖRLER NE HALDE..."

“Devlet ödemelerinin büyük kısmını özel sektör sayesinde yapıyor. Özel sektörü korumamız gerekiyor. Gözümüz gibi bakmamız gereken sektörler bugün çok kötü bir tablo içindedir. Sanayiciyi, tarımcıyı, hayvancı korumamız lazım. İflasa sürükleyemeyiz.”

Seçim sistemine de değinen Şahiner, sistemle ilgili değerlendirme yapmak zorunda olunduğunu vurguladı. YSK’nın açıklamış olduğu verilere atıf yapan Şahiner, “Bu sistemle seçime gittiğimiz takdirde seçimde çalışacak personelin bulunamayacağı yönünde veriler var. Çünkü sayım çok zor. Siyasete güvenin erdiği ortamda, zar zor insanları sandığa taşırken, bir de yanan oyların fazla olduğunu görüyoruz” dedi. Şahsi fikrinin karma oyun kalkmasının olumlu olacağı yönünde olduğunu bildiren Şahiner, “Bu durum partilerin göstereceği adaylar için bir kaliteye vesile olacaktır” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Agent: Cheryshev is not going to leave Valencia. The coach trusts him
Bayern gave the midfielder Dayak Union on loan with a buyout option
Lampard on Mount: I moved to Chelsea at his age and it took me a year to find myself. And he already has so many games
Mbappe does not score for PSG 4 matches in a row. This is his worst streak since April-May 2018
Mourinho on Rashford's words: Go to Opta and draw your own conclusions. Liverpool - Manchester United-and so quite a loud match
Ronaldo: Real Madrid made a mistake by letting Hakimi go. Sometimes I say to myself: Imagine yourself and him - we would move at a good speed
Barcelona would not consider Messi's participation in the game with Athletic if it were not for the trophy match