Cyprus

Erdoğan Sorakın: "3 gün için gelip süreyi aşanlar var, kimlerle temas ettikleri bilinmiyor"

Kıbrıs Postası - BURCU ECE YILMAZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, BRT’de Baykan Gürses’in sunduğu 45+ programında, UBP kurultayının ardından başlayacak olan hükümet kurma sürecine ilişkin, “Ersin Tatar’ın yaptığı büyük bir sorumsuzluk örneğidir. Sayın Tatar, Cumhurbaşkanı seçildi... Görevi almadan vekaleten başbakanlık görevini kimseye devretmedi ve şimdi ciddi sorunlar yaşıyoruz” dedi.

31 Ekim’de bütçenin meclise sunulması gerektiğini anımsatan Sorakın, ancak ortada bir hükümet olmadığını dile getirdi.

"BAŞBAKANLIK BÜNYESİNDE İSTİHDAMLARIN YAPILDIĞINI DUYUYORUZ"

Bitmiş bir hükümetin KIBTEK müdürünü görevden aldığını söyleyen Sorakın, başbakanlık bünyesinde istihdamların yapıldığının duyulduğunu söyledi.

Ersin Tatar’ın kurultayı beklemek yerine başbakanken vekalet vermesi gerektiğini ifade eden Sorakın, “Onu dahi başaramadı” dedi.

CTP’nin parti organlarında herhangi bir hükümet modelininin tartışılmadığını aktaran Sorakın, “Gündemimizde yok. CTP’nin herhangi bir partiyle hükümet kurma olasılığı tartışılmadı. UBP-HP hükümeti bize göre devam ettirilebilir” diye konuştu.

"AKANSOY İSTİFA GEREKÇESİ SUNMADI"

CTP’nin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliği görevinden istifa eden Asım Akansoy’un istifasına ilişkin de konuşan Sorakın, Akansoy’un herhangi bir gerekçe sunmadığını dile getirerek, “MYK toplantısında da ciddi anlamda bir gerekçe ortaya koymadı. Yazılı bir istifa benim elimde yok. Gruba yazılmış kısa bir metin var. Süreç içinde Akansoy ile herhangi bir tartışma ve görüş ayrılığımız olmadı. Kendisinin ayrılma gerekçelerini ifade etmesi daha doğru olur” dedi.

Pandemi sürecinin yönetilmesi konusuna değinen Sorakın, şöyle devam etti:

"POPÜLİST YAKLAŞIMLARLA PANDEMİ YÖNETİLMEYE ÇALIŞILDI"

“Popülist yaklaşımlarla pandemi yönetilmeye çalışıldı. Ne bilim kurulunun ne de siyasal partilerin düşüncelerine önem vermediler. Bilimsellikten uzak kararlar aldılar. Aldıkları kararları sürekli olarak revize ettiler. Seçimlerden önce 3 güne kadar adaya geleceklerden PCR testi istenmesine karar verildi. Gelen tepkiler üzerine karar değiştirildi. Benzer bir kararı yine yürürlüğe koydular.”

Kontrol takip sistemi olmadığını vurgulayan Sorakın, adaya 3 günlüğüne gelen kişilerin, adada kalma sürelerini uzatmak için girişimlerde bulunduğunu, 3 günlük süreyi aşanların olduğunu ve bu kişilerin kimlerle temas kurduğunun bilinmediğini aktardı.  

"KARANTİNA UYGULAMASINDAN VAZGEÇİLMEMELİ"

Bileklikle evde karantina uygulaması hakkında ise Sorakın, otel karantinasından kesinlikle vazgeçilmemesi gerektiğini belirtti.  

Sorakın, günlük vaka sayılarına ilişkin rakamlara güvenmediğini dile getirerek, “Umarım rakamlar doğrudur” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Van Dijk - best Central defender of 2020, Trent-right, Robertson-left (ESPN)
Massimiliano Allegri: Ronaldo is a top player in terms of mentality. He has a new goal every year
Borussia Dortmund presented a collection with Spongebob as part of a deal with Nickelodeon
Woodward on Manchester United and trophies: there is a lot of work Ahead to achieve the stability needed
Neuer - best goaltender in 2020, Alisson-2nd, Oblak-3rd (ESPN)
Liverpool are Interested in 21-year-old Leipzig defender Konate
Niko Kovac: I'm Waiting for Golovin to return. But it might be better to wait another week or two