Cyprus

Erek Çağatay: "KKTC, uzaktan çalışma için cazibe merkezi haline getirilebilir"

HP Milletvekili Erek Çağatay mecliste konuşmasında, bir krizin yaşandığını, ancak dünyada bazı teknoloji şirketlerinin bu dönemde karlı çıktığını anlattı.

Bilgiyi kullanabilen ülkelerin ayakta kalabileceğini kaydeden Çağatay, uzaktan çalışma şeklinin bundan sonraki dönemde devam edeceğini, KKTC’nin uzaktan çalışma cazibe merkezi haline getirilebileceğini ifade etti. Bu konuda dünyadan örnekler veren ve KKTC’nin de bu pastadan pay alması gerektiğini kaydeden Çağatay, fiber optik altyapısının kurulması gerektiğini kaydetti.

E-devletin kamuda yaygınlaştırılmasının önemine işaret eden Çağatay, bilgi teknolojileri sektörüne yönelmek gerektiğini vurguladı. Çağatay “Geleceğimiz dijitaldedir” diyerek, hükümetin bu konuda vizyonu olup olmadığını sorguladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay ise, Çağatay’a cevabında, hükümetin bu konuda vizyonu olduğunu belirtti. Çağatay’ın doğru konulara değindiğine, pandemiyle dijitalleşmenin önemine vurgu yapan Canaltay, internet altyapısının yetersizliğine dikkat çekti.

BTHK, Telefon Dairesi ve uzman kişilerden oluşan bir grubun bu konuda çalışmalara başladığını kaydeden Canaltay, pandemi döneminde güvenli bir ülke olarak KKTC’ye gelenlerin olduğunu, tek şikayetin ise internet olduğunu anlattı. Öncelikle 4.5 G veya 5 G’ye geçmek için çalışmaları olduğunu anlatan Canaltay, dijital dönüşümün zamanının geldiğini söyledi.

Önümüzdeki hafta içerisinde bu konuda yapılan çalışmaların hükümetle paylaşılacağını kaydeden Canaltay, 7/24 hizmet verecek kesintisiz altyapı hedefinde olduklarını bildirdi.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude