Cyprus

Fikri Toros: "Hükümet siyasi oyunlardan vazgeçmeli"

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fikri Toros, ADA TV’de “Kıbrıs Gündemi” programına katılarak, değerlendirmelerde bulundu.

"KOLEKTİF KRİZ YÖNETİMİ KURULAMADI, ÇIĞ ETKİSİ YARATARAK KAMU MALİYESİ ETKİLENDİ"

Pandemi sürecinin başından itibaren kolektif bir kriz yönetimi kurulmadığını belirten Toros, ekonomiye can suyu da pompalanmadığını bunun çığ etkisi yaratarak, kamu maliyesini ayda 300 milyon açık veren bir duruma getirdiğini belirtti.

İşsizliğin pandemi süresinde 2 kat artarak, 17 binlere çıktığını söyleyen Toros, Tatar ve Saner hükümetinin, pandeminin sosyo-ekonomik bacağını yönetemediğini savundu.

"HÜKÜMET SİYASİ OYUNLARDAN VAZGEÇSİN"

Hükümetin siyasi oyunlardan vazgeçmesi gerektiğini belirten Toros, iktidarın erken seçimden kaçmak bugün meclis iradesini ayaklar altına alan çirkin davranışı ile karşılaştıklarını vurguladı. Hükümetin bir an önce toplumsal ve ekonomik sorunlarla ilgilenmesi gerektiğini kaydeden Toros, ülkede kalıcı hasarların meydana geldiğini aktardı.

Kapalı turizmin başladığını anımsatan Toros, kontrollü açılımın önemine vurgu yaparak, aksi takdirde vaka sayısı sağlık kapasitesinin üstüne çıkarsa, yine kapanmaya gidilmek durumunda kalınabileceğini vurguladı. Kapanmanın tek başına hiçbir zaman çözüm olmadığını da aktaran Toros, “Kapanmayla virüsün yayılması da önlenemedi” dedi.

Etkili kriz yönetimi gerektiğini söyleyen Toros, iktidar ile muhalefetin iş birliği yapma zamanı olduğunu kaydederek, "Yasamada bunu mümkün olan seviyede yapıyoruz. Bütçe Yasa Tasarısı'nda yaptığımız gibi. Kriz yönetiminde de siyasi sorumluluk almak istedik. Kendi içimizde 4 komite kurduk. Gelin güç birliği yapalım dedik. 14 aydan beri yaşanan istikrarsızlığın Kıbrıs Türk toplumu mahkumu olmuştur" dedi.

"SEKTÖRLERDE YÜZDE 40 İLE YÜZDE 90 ARASINDA DARALMA YAŞANDI"

“Ekonomik çarkların hiçbir şekilde durağan hale getirilmemesi gerekirdi” diyen Toros sözlerine şöyle devam etti:

“Bir ada ülkesi olduğumuz için aynı zamanda avantaj sahibiyiz. Sürecin başında Rum tarafıyla, İki Toplumlu Sağlık Komitesi vasıtası ile istişareler yürütebilir, geçiş noktalarını açık tutarak, ölçek ekonomisi muhafaza edebilirdik. Havaalanı giriş limanlarını kapatıyoruz, turist gelmiyor; öğrenci gelmiyor. Gayrimenkul sektörünün yabancı sermaye akışının en önemlisi durağan hale geldi. Pazar ciddi daralmaya girdi. Muhtelif şekillerde baktığımız yüzde 40 ile yüzde 90 arasında daralan sektörlerden bahsediyoruz. Bunun telafisi çok zor. İşletmelerin pandemi sonrası normale dönmesi çok uzun yıllar sürecek. Eğer geçiş noktalarını açık tutabilseydik, bir pazar ölçeği oluştururduk ve ekonomik çarklar mümkün olan seviyede devam ederdi, durmazdı.”

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude