Cyprus

Halil Falyalı’nın çağrısı yanıtsız kalmadı!

Casino İşletmecileri Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Ekonomik Örgütler Platformu toplantısında konuşma gerçekleştiren Les Ambassadeurs Oteli Yönetim Kurulu Başkanı Halil Falyalı, Bankalar Birliği’ne çağrıda bulunmuştu. ‘Bankalar’da bu dönemde kar etmesinler’ çağrısında bulunan iş adamı Halil Falyalı’nın bu açıklamasına Bankalar Birliği’nden yanıt geldi.
Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği, koronavirüs nedeniyle içinden geçilen süreçte bankaların da elini taşın altına koyduğuna vurgu yaptı. Bankaların faiz oranlarını çekebilecekleri en düşük seviyelere düşürerek müşterilerine destek verdiği ifade edilen açıklamada, bu olağanüstü dönemde sektörün amacının kâr olamayacağı vurgulandı.

BANKALAR BİRLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE:

Açıklamada, Bankacılık sektörünün temel sorumluluğu olan mevduat sahiplerinin haklarını korumaya devam edeceği belirtilerek, “Bankalarımız kendilerine emanet edilen tasarrufları korurken, alabilecekleri tedbirler ve katkılar ekonomik kurallar ve ekonomik akılla belli olan hususlar ve uygulamalardır” denildi.

Ülkedeki bankacılık sektörünün hâlihazırda başka ülke bankalarının ve bankacılık otoritelerinin yaptıklarının ötesinde tedbirler aldığı kaydedilen açıklamada, bu çerçevede banka çalışanları ile müşterilerinin virüsten korunması için gerekli tedbirleri aldığı, kapalı olan işletmelerin desteklenmesi için Bankalardan 100 milyon TL fon ayrıldığı vurgulandı.

Açıklamada, bu meblağın bu ay itibarıyla devlet kullanımına sunulan en büyük tek kalem olduğu ifade edilerek, bankacılık sektörünün zaten yıllardır kârı kadar bir miktarı devlet bütçesine aktardığı ifade edildi.

Bankaların geçen yılın vergisi olan 245 milyon Türk Lirası’na ek olarak bu yılki vergilerini de peşin ödeyerek bütçeye ek 200 milyon TL daha aktardığı belirtilen açıklamada, “kapatılan işyerlerinin finansal yönden desteklemesi için kurulan fona 100 milyon TL ve 445 milyonu da vergi olmak üzere toplamda 545 milyon TL civarında kaynak aktaracaktır” denildi.

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği’nin açıklamasında, bankaların hem müşterilerine esneklik sağladığını hem de kriz sonrasında işletmelerin ve halkın duyacağı finansal ihtiyaçları da düşünerek ve yasal mevzuatının elverdiği ölçüde bütün imkanlarını Devletin emrine sunduğu vurgulandı.

Bu çerçevede, ödemelere rahatlama getirmek için kredi kartı asgari ödeme oranı ile faiz oranının aşağı çekildiği belirtilen açıklamada, müşterilerin 26 Mart ile 26 Nisan arasında sağlık, gıda ve yakıt harcamalarının 30 gün süreyle faizsiz olarak erteleneceği hatırlatıldı.

Açıklamada, bütün faiz kapitalizelerinin 3 ay ertelendiği ve bu üç ay boyunca ertelenen borç hesaplarına faiz tahakkuku yapılmayacağı vurgulanarak, dünyada sadece şirket borçlarının ertelendiğini, KKTC’de ise bireysel müşterilerin de taksit ödemelerinin ertelenmesinin sağlandığı kaydedildi.

Bankaların faiz oranlarını çekebilecekleri en düşük seviyelere düşürerek müşterilerine destek verdiği ifade edilen açıklamada, bu olağanüstü dönemde sektörün amacının kâr olamayacağı vurgulandı.

Açıklamada, “Sektörün kârı dahil, bankacılıkla ilgili tüm uygulamalar KKTC Merkez Bankası gibi çok güçlü bir otorite tarafından kontrol etmektedir. Bankacılık sektörümüz, imkânlarının azamisi ile devlete ve halkımıza destek olurken, sorumluluk bilinci içerisinde güçlü mali yapısını da muhafaza ve idame ettirme kararlılığını devam ettirecektir. Bu küresel pandemiden kaynaklanan sağlık krizinden ne kadar zamanda çıkacağımız, ekonomik boyutlarının ne olacağı şu an itibarıyla tam olarak belli değildir. Dolayısıyla yüzyılın krizinin çözümünü sadece bankalarda aramak son derece yanlış ve yanıltıcıdır, gündem saptırmadır” denildi.

Football news:

Scaloni Lionel Messi will be able to Supplement Lautaro. The Barca coach just needs to figure out how to do it
Kylian Mbappe: Liverpool are a machine. This is the merit of the coach and the result of work in training
Newcastle are in talks with Coutinho's agents
Borussia have agreed the transfer of 16-year-old Birmingham midfielder Bellingham
Gareth bale: I Don't understand why I get booed by my own fans. This is a feature of Real Madrid
Milan are planning to sign a new Central striker in the off-season
Home teams of the Bundesliga are very difficult without spectators: only 3 wins in 22 matches