Cyprus

Kudret Özersay: "Hükümetin Anayasa'ya rağmen Ad-Hoc Komite kurma çabası anti demokratiktir"

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, TV2020’de Reşat Akar’ın sunduğu programa telefonla bağlanarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"HÜKÜMET SEÇİM TARİHİNİ TEK TARAFLI BELİRLEMEYE ÇALIŞIYOR"

Azınlık hükümetinin muhalefete ve Anayasa’ya rağmen özel bir komite kurup orada çoğunluğu almaya ve seçim için istediği tarihi tek yanlı olarak belirlemeye çalıştığını dile getiren Özersay, bu çabanın anti demokratik olduğunu vurguladı.

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde çoğunluğu elinde bulunduramayan hükümetin, kendi önerdiği erken seçim tarihi geçirmek için Ad-Hoc Komite’yi gündeme getirmesi ve “anayasaya aykırılık” eleştirilerine de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesini örnek vermesiyle ilgili olarak ise Özersay, bu yıldan farklı olarak geçtiğimiz yıl bir görüş birliği olduğunu kaydetti.

"ANAYASA'NIN TAMAMEN YOK SAYILACAĞI BİR TUTUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Anayasa’nın tamamen yok sayılacağı bir tutum ile karşı karşıya olunduğunu ifade eden Özersay, “Memlekette bir Anayasa, hukuk kuralları varsa, bu çerçevede ülkeyi yönetmek zorundasınız” diyerek hükümete seslendi.

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı olmasıyla mecliste bir koltuğun boşaldığını bu nedenle Anayasa’ya göre Haziran’da ara seçime gitmek durumunda olunduğunu kaydeden Özersay, ara seçime gitmemek için bir yıl içinde erken seçim tarihi belirlemek gerektiğini anımsatarak, “Bizim de yapmaya çalıştığımız budur” dedi.

HÜKÜMETE 'UZLAŞMA' ÇAĞRISI

“Yok meclis aritmediği değişecek, şu seçimi kazanacak derdinde değiliz” diyen Özersay, hükümeti uzlaşmaya çağırdı. Özersay, “Zemberek yerinde oynarsa nerede başlayıp nerede biteceğini kimse bilemez” uyarısında bulundu.

Football news:

Vlasic took out Cristiano, but flew away from Muriel, and Lukaku has a record 88%: we continue to choose the best player of the season in Serie A
The penalty for 9 Super League clubs: a total donation of 15 million and the refusal of 5% of European income. With Real Madrid, Juve and Barca, UEFA promises to deal more seriously
Neymar will extend his contract with PSG until 2026. They can announce it on Saturday
Arsenal could sign Onan if his suspension is reduced. Ajax wants 14 million euros for the goalkeeper
Lille holds the lead in Ligue 1 with two rounds to go. Recent matches - with Saint-Etienne and Angers
Infantino that UEFA is bluffing, threatening Real Madrid, Barca and Juve with exclusion from the Champions League: You need to be strict, but do not miss the opportunity to find a common solution
Golovin passed a negative test for coronavirus